Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP chcą złożyć do prokuratury zawiadomienia na postępowanie policji

18 osób (głównie związanych z ruchem Obywatele RP), które protestowały 11 listopada przeciwko treściom głoszonym na tzw. Marszu Niepodległości w Warszawie, a którym policja siłowo uniemożliwiła pikietowanie, złożyło zażalenie na zatrzymanie

Przypomnijmy: 11 listopada około 20 osób stanęło przy trasie tzw. Marszu Niepodległości z białymi różami i transparentem „Nacjonalizm to nie patriotyzm”. Zostały siłowo zniesione z chodnika i od godziny 14.50 do późnych godzin wieczornych były przetrzymywane w kordonie policyjnym na tyłach hotelu Indigo, bez dostępu do toalety i przybrania pozycji innej niż stojąca. Wśród nich były osoby starsze i z niepełnosprawnością ruchową. Policja w ten sposób chciała wymusić na nich wylegitymowanie się.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Obywatele RP przez wiele godzin przetrzymywani byli w policyjnym kotle

Wbrew twierdzeniom rzecznika prasowego komendanta stołecznego policji Sylwestra Marczaka, siłowe usunięcie i zamknięcie w kordonie policyjnym nie było „ewakuacją ze strefy działań policji”. Policja bowiem żadnych działań, oprócz właśnie wyniesienia protestujących, tam nie prowadziła, a wiele osób, które stały bliżej trasy marszu, a nie wyróżniały się antyfaszystowskimi transparentami lub białymi różami, zostawiła w spokoju.

Siłowe usunięcie grupki osób na skwerze Wisłockiego wykonane było również bez rozwiązania demonstracji i wezwania do rozejścia się. Obywatele RP planują więc złożenie zawiadomienia do prokuratury na postępowanie policji.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas