Obywatele RP do parlamentarzystów: – Możecie zatrzymać dewastację państwa i odwrócić bieg historii

transparent Praworządność Teraz!
fot. Jerzy Kuta

Zbliża się dzień głosowania ratyfikacji Funduszu Obudowy. Oczekujemy i wymagamy od wszystkich opozycyjnych parlamentarzystów żądania przywrócenia praworządności jako twardego warunku głosowania za ratyfikacją – piszą obywatele RP do klubów parlamentarnych opozycji. List odczytali dzisiaj na konferencji prasowej

Obywatele RP wskazują parlamentarzystom i parlamentarzystkom opozycji, że warunkiem poparcia przez nich Funduszu Odbudowy powinna być likwidacja Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, dopuszczenie do orzekania prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, nowelizacja ustawy o KRS, która przywróci niezależność tego organu od władzy wykonawczej, prawidłowy wybór I Prezesa Sądu Najwyższego oraz wybór niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich.


Żądają przywrócenia praworządności. – Nie po wygranych wyborach, nie po otrzymaniu unijnych środków. Żądamy jej tu i teraz. To jest wasz obowiązek, parlamentarzyści i parlamentarzystki opozycji – piszą w liście i wskazują, że akurat pojawiły się warunki polityczne, w których zmuszenie do czegoś partii rządzącej jest realne. – Wiemy, jakie ryzyko może wiązać się z tą decyzją. Uważamy jednak, że Waszym obowiązkiem jest je podjąć. Możecie zatrzymać dewastację państwa i odwrócić bieg historii – podkreślają.

List Obywateli RP do klubów parlamentarnych opozycji

Parlamentarzystki i parlamentarzyści opozycji!
 
Możecie doprowadzić do realnego przełomu w Polsce. Zbliża się dzień głosowania ratyfikacji Funduszu Obudowy. Oczekujemy i wymagamy od wszystkich opozycyjnych parlamentarzystów żądania przywrócenia praworządności jako twardego warunku głosowania za ratyfikacją.
 
Od blisko sześciu lat trwa systematyczna dewastacja demokratycznego państwa prawa. Zniesiono niezależność Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, wielu sądów powszechnych. Krajowa Rada Sądownictwa jako organ niezależny od władzy wykonawczej przestała istnieć. W sądach orzekają sędziowie powołani nieprawidłowo. Prokuratura i policja są całkowicie podporządkowane politycznej władzy wykonawczej. W budynku Sądu Najwyższego zasiada grono przypadkowych osób mieniących się członkami Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.
 
Wszystko to dzieje się z łamaniem Konstytucji RP — najwyższego prawa i najwyższego dobra Rzeczypospolitej, stanowiącego o jej suwerenności i niepodległości. Wszystko to również dzieje się przy całkowitej bezradności i nieskuteczności parlamentarnej opozycji, tłumaczącej swój brak działania tym, że przy braku większości w Sejmie nie może nic zrobić.
 
Otóż możecie – możecie zażądać, jako warunku waszego poparcia Funduszu Obudowy:
 — likwidacji tzw. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego,
 — dopuszczenia do orzekania prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego,
 — nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, przywracającej niezależność tego organu od władzy wykonawczej,
 — prawidłowego wyboru I Prezesa Sądu Najwyższego.
 — wyboru niezależnego Rzecznika Praw Obywatelskich.
 
Żądamy od wszystkich posłanek i posłów opozycji parlamentarnej, aby wolność swych mandatów poselskich wykorzystali tu i teraz dla ratowania fundamentalnych wartości konstytuujących Polską suwerenność i niepodległość — praworządności i demokracji zapisanych zarówno w polskiej Konstytucji, jak i w europejskich traktatach. Nie możemy oczekiwać zdecydowanych działań od instytucji europejskich, jeśli nie podejmuje ich polska opozycja.
 
Przywrócenia praworządności żądamy natychmiast. Nie po wygranych wyborach, nie po otrzymaniu unijnych środków. Żądamy jej tu i teraz.
 
Żądania tego nie kierujemy pod adresem tych, którym dziś wydaje się, że rządzą. Wiemy, że od nich nie ma sensu niczego żądać. Ich można tylko zmusić. To jest wasz obowiązek, parlamentarzyści i parlamentarzystki opozycji.
 
Teraz akurat pojawiły się warunki polityczne, w których zmuszenie do czegoś partii rządzącej jest realne. Wiemy, jakie ryzyko może wiązać się z tą decyzją. Uważamy jednak, że Waszym obowiązkiem  jest je podjąć. Możecie zatrzymać dewastację państwa i odwrócić bieg historii. Przestańcie wreszcie obawiać się tego, co powiedzą Jarosław Kaczyński, Marszałek Terlecki, czy Jacek Kurski w rządowej tubie propagandowej. Nie bójcie się reakcji swoich wyborców. Zaufajcie im, tak jak wielu z nich ufa jeszcze Wam. Uwierzcie w ich mądrość, tak jak oni wierzyli w Wasza wybierając Was jako swych reprezentantów. A wybierali Was po to, żebyście mogli uratować Polskę.
 
Teraz.
 
Obywatele RP

O autorze

1 thought on “Obywatele RP do parlamentarzystów: – Możecie zatrzymać dewastację państwa i odwrócić bieg historii

  1. Myślałem, że bezgranicznej polskiej głupoty spod Smoleńska pod mottem „Pizda jest, nic nie widać, ale spróbujemy – Pull up, Pull up – Kuuuuuuuuuuuurwaaaaaaa” nic nie jest w stanie przebić. Ale znowu się pomyliłem. Tak zwana „opozycja” w imię „prawa” i „sprawiedliwości” wzywa do storpedowania jednego z największych projektów europejskich i polexitu. I chce wziąć to na własną klatę. A tak zwane „Prawo i Sprawiedliwość” zostanie ostatnią redutą obrony europejskości i Polski w Europie.

    Człowiek całe życie się uczy. Od wielu lat wiem, że nigdy nie zagłosuję na tzw. „opozycję”. I jak widać intuicja mnie nie myli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze opinie, komentarze, listy