Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP na Rondzie Praw Kobiet. Naszą ojczyzną jest człowieczeństwo [NA ŻYWO]

11 listopada 2021 od godz. 10.30 Obywatele RP będą na Rondzie Praw Kobiet (dawne Rondo Dmowskiego) by zaprotestować przeciwko prezentowanym na tzw. „Marszu Niepodległości” treściom skrajnie nacjonalistycznym i neofaszystowskim, uznanym oficjalnie 9 listopada 2021 za program partii rządzącej

Zgromadzenie, jak każda pokojowa manifestacja, jest legalne.

Zgromadzenie to nie ma związku z planowanym uprzednio zgromadzeniem Kobiet z Mostu. Szanujemy ich decyzję odwołania marszu ze względu na bezpieczeństwo zaproszonych gości, ale uważamy, że zmienione okoliczności wymagają naszej obywatelskiej odpowiedzi. Ogłoszenie prawem kaduka manifestacji „państwową”, żeby ją uprzywilejować wobec demonstracji osób wyrażających poglądy mniej mile widziane, jest samo w sobie groźną praktyką – nawet gdyby nie chodziło o manifestację ugrupowań neofaszystowskich, podczas których regularnie dochodzi do aktów przemocy i zniszczenia mienia.

Sprzeciw wobec treści prezentowanych na tzw. „Marszu Niepodległości” manifestujemy regularnie od 2016 i zamierzamy zrobić to również w tym roku. Do tej pory nikt z nas nie ucierpiał z rąk nacjonalistów, ale oczywiście taka możliwość istnieje i należy ją wziąć pod uwagę podejmując decyzję o uczestnictwie.

Obywatele RP

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas