Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP piszą do Marczaka: – Pan kłamie

List otwarty do nadkomisarza Sylwestra Marczaka, rzecznika prasowego Komendanta Stołecznej Policji, wystosowali Obywatele RP. – Usprawiedliwia Pan bezprawne i nieproporcjonalne, a coraz częściej także brutalne, zachowania policjantów – piszą

Obywatele RP: – Pana wypowiedzi, bezkrytycznie powielane przez część mediów, wpływają niestety w jakimś zakresie na kształtowanie opinii publicznej (…) kłamie Pan realizując świadomie polecenia swoich politycznych mocodawców albo nie ma Pan wiedzy i kompetencji, jakich należy oczekiwać od wysokiej rangi oficera policji.

W liście Obywatele RP przypominają, że wolność organizowania i uczestnictwa w pokojowych zgromadzeniach wynika wprost z art. 57 Konstytucji. Można je ograniczyć tylko wprowadzając jeden z dwóch stanów nadzwyczajnych — wojenny albo wyjątkowy. A w Polsce nie wprowadzono w żadnego ze stanów nadzwyczajnych.


ZOBACZ TAKŻE: Wolne Sądy i przyjaciele życzą Wesołych Świąt [WIDEO]


Także Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, na podstawie której ogłoszono stan epidemii i na podstawie której rząd wydaje rozporządzenia, nie pozwala na ograniczenie wolności zgromadzeń publicznych – piszą Obywatele RP. – Rozporządzenia rządu w tej części są konstytucyjnym bezprawiem. Potwierdzają to orzeczenia sądowe, które zapadły w sprawach bezzasadnie ściganych przez policję uczestników pokojowych zgromadzeń.

(…)

Obywatele RP: – Może Pan oskarżyć nas o zniesławienie albo udawać, że nie zauważa, że ludzie publicznie nazywają Pana niekompetentnym kłamcą.Wreszcie, co byłoby rozwiązaniem pośrednim, ale w jakiejś mierze satysfakcjonującym, może Pan przestać kłamać. (…)


Cały list Obywateli RP do nadkomisarza Sylwestra Marczaka na stronie obywatelerp.org

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas