Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP poturbowani 11 listopada. Oświadczenie

11 listopada odbyło się zgromadzenie u zbiegu Alei Jerozolimskich i Marszałkowskiej, w którym uczestniczyli Obywatele RP. Biorący udział w zgromadzeniu zostali poturbowani przez uczestników tzw. „Marszu Niepodległości”. Stało się to z przyzwoleniem policji, a w każdym razie przy jej całkowitej bezczynności, pomimo iż policja była poinformowana o zgromadzeniu i miała obowiązek je chronić.

Chwilę wcześniej wszystkich funkcjonariuszy odwołał dowodzący w tym rejonie oficer Mariusz Stoczkowski. Jedna z uczestniczek, Kinga Kamińska, przebywa obecnie w szpitalu z diagnozą złamanej kości ramiennej i wymaga operacji. Po tym zajściu policja siłowo usunęła uczestników niezakazanego i nierozwiązanego zgromadzenia Obywateli RP, łącznie z jego oficjalną organizatorką (zgromadzenie było zgłoszone), Agnieszką Markowską. O ile nam wiadomo, nie zainteresowała się natomiast tożsamością sprawców poturbowania.

O krokach prawnych, które zamierzają podjąć Obywatele RP w związku z zakłóceniem przemocą manifestacji, w której uczestniczyli, i poturbowaniem uczestników, poinformujemy w poniedziałek 15 listopada na konferencji prasowej przed Prokuraturą Rejonową dla Warszawy Śródmieście o godzinie 10.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas