Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP w Hajnówce. Cztery osoby zatrzymane

Przez Hajnówkę po raz szósty przeszli nacjonaliści w Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ku czci „Burego”, podczas gdy mieszkańcy i aktywiści upamiętniali jego ofiary

– Marsz ku czci Rajsa „Burego” jest corocznym wstydem dla państwa polskiego i przyzwalającego na niego społeczeństwa. Jest też pożywką dla propagandy Łukaszenki i Putina, szczególnie szkodliwą w obecnym czasie” – uważają Obywatele RP. W sobotę 19 lutego 2022 przyjechali do Hajnówki, by uczcić pamięć 79 osób (w tym dzieci), które w lutym 1946 roku zostały zamordowane przez oddział dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego”.

Spotkali się rano przed Urzędem Miasta w wydarzeniu „Wieczna Pamiat” uczestniczyli mieszkańcy Hajnówki, aktywiści i posłowie Lewicy (m.in. Adrian Zandberg z Razem i Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy). Uczestnicy spotkania złożyli znicze, kwiaty oraz odczytali nazwiska 79 ofiar bandy „Burego”. Zaapelowali też do władz miasta o ufundowanie tablicy upamiętniającej pomordowanych.

Tymczasem narodowcy (wśród nich ONR, NOP, Patriotyczna Jagiellonia) po raz kolejny przeszli przez Hajnówkę. Na ich trasie stanęli Obywatele RP. Kiedy policjanci zepchnęli protestujących na chodnik, nacjonaliści ruszyli po wcześniej ustalonej trasie. Policja zaś zatrzymała cztery protestujące osoby, które przewiezione zostały na komendę. W sprawie ich bezprawnego zatrzymania interweniowała posłanka Anna-Maria Żukowska


Relacja na żywo:


O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas