Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP: Żądamy niepolitycznej KRS [ZDJĘCIA]

Z transparentami „Zdradza Ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo” oraz „Żądamy niepolitycznej KRS”- demonstrowali dzisiaj Obywatele RP przed siedzibą KRS w Warszawie. Przywołali art. 186 Konstytucji RP: Krajowa Rada Sądownictwa stoi na straż niezależności sądów i niezawisłości sędziów

Obywatele RP demonstrowali zarówno przy bramie od ul. Niepodległości, jak i bramie od ul. Rakowieckiej, blokując wjazd dla nowych członków pseudo-KRS. Demonstracja była sygnałem dla m.in. Komisji Europejskiej, że Polacy są świadomi zasad państwa prawa i gotowi są ich bronić.

Na początku maja, bez uprzedzenia, bez zamieszczenia stosownego punktu w porządku obrad Sejmu, tuż przed głosowaniem nad kandydaturą na prezesa NBP, posłowie PiS „wrzucili” do porządku obrad punkt dotyczący wyboru członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Sejm przy ostrym sprzeciwie opozycji wybrał 15 członków kolejnej KRS, z których aż 11 z nich zasiadało w Radzie w poprzedniej kadencji. We wtorek pseudo-KRS wybierała przewodniczącą. Została nią Dagmara Pawełczyk-Woicka, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie.Wybór nowych członków KRS to kolejny etap upartyjniania sądów przez PiS. Już po raz drugi członków Rady nie wybierały środowiska sędziowskie, tylko Sejm. To skutek zmian w prawie, jakie wprowadził PiS, a co europejskie trybunały uznały za niezgodne z prawem unijnym i międzynarodowym. Przypomnijmy, że jednym z warunków Komisji Europejskiej, by odblokować Krajowy Plan Odbudowy dla Polski i miliardy euro z funduszy UE, jest nienaruszanie niezależności sądownictwa.O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas