Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatelskie zamknięcie ex-Trybunału Konstytucyjnego

Wraz z uczestnikami z innych ruchów Obywatele RP zorganizowali akcję obywatelskiego zamknięcia ex-Trybunału Konstytucyjnego

Część osób zablokowała pas ruchu przy al. Szucha, miała miejsce już próba ułożenia desek, które uniemożliwiałyby otwarcie drzwi ex-TK. – To nie jest Trybunał krzyczęli uczestnicy/czki.

W oświadczeniu uczestników akcji czytamy: „Trybunał Konstytucyjny RP w swym obecnym kształcie, nadanym mu z rażącym pogwałceniem Konstytucji RP, nie jest trybunałem. Mamy przeto do czynienia z ex-Trybunałem Konstytucyjnym RP. Bezwzględna, zuchwała i bezkarna realizacja partyjnych interesów rządzących krajem populistów i antydemokratów, cynicznie przedstawiana jako walka o interes wspólnotowy, zredukowała Rzeczpospolitą na przestrzeni sześciu lat do roli geopolitycznego pariasa i pospolitego instytucjonalnego opryszka”.Jak dodają uczestnicy akcji, wyczerpanie instytucjonalno-proceduralnych mechanizmów kontroli i naprawy ex-Trybunału Konstytucyjnego dają im asumpt do przywołania Punktu 2. Art. 4 Konstytucji RP: ,,Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.” „Wywodzimy z niego sankcję aksjonormatywną dla działania bezpośredniego, które świadomość kulturowa, historyczna i (geo)polityczna obywateli czyni w obecnym położeniu moralnym obowiązkiem” — dodają.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas