Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatelskie Zamknięcie ex-Trybunału Konstytucyjnego

W dniu 30 sierpnia 2021 grupa aktywistów dokonała Obywatelskiego Zamknięcia ex-Trybunału Konstytucyjnego w ten sposób, że:

1. Na drzwiach ex-Trybunału przybito wyrok wydany nań przez instytucje europejskie i SSP Iustitia, stwierdzający jego nieistnienie. Miała też miejsce próba zabicia deskami budynku bezużyteczności publicznej, w którym prowadzi prace pozaprawna instytucja braku zaufania publicznego.

2. Bramę wjazdową ex-Trybunału zamknięto łańcuchem a zhańbioną przez jego bezprawne działania emblematykę państwową w postaci godła RP i tablicy informacyjnej „Trybunał Konstytucyjny” fałszywie informującej o obecności w budynku TK zastąpiono stosowną imperialną symboliką rosyjską, wskazującą na autorytarny precedens działań podejmowanych obecnie przez exTK w odniesieniu do orzeczeń TSUE i ETPCz.

3. Odczytano w dwóch wersjach językowych (po polsku na zewnątrz, po angielsku wewnątrz) manifest, zawierający wykład logiki, aksjologii i celu podjętego działania a następnie przekazano jego treść na ręce przebywającej z  wizytą w Polsce Very Jourovej – Wiceszefowej Komisji Europejskiej. Manifest został też przekazany innym przedstawicielom instytucji unijnych.

4. Wezwano obywatelki i obywateli Rzeczypospolitej do obecności w dniu 31.08 i aktywnego protestu przeciwko haniebnemu posiedzeniu skompromitowanego ex-TK poświęconemu ocenie zgodności z Konstytucją wybranych przepisów Traktatu o Unii Europejskiej.

Fragmenty relacji na żywo: https://www.youtube.com/watch?v=72OAaVZe2bs

Poniżej „Oświadczenie w sprawie Obywatelskiego Zamknięcia ex-Trybunału Konstytucyjnego

w wersji polskiej i angielskiej

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas