Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Podpisz petycję! Wezwij władze Iranu do powstrzymania egzekucji

Podczas ostatniej wizyty rodzinnej w więzieniu, Majid Kazemi, Saleh Mirhashemi i Saeed Yaghoubi zostali poinformowani, że będzie to ich ostatnia wizyta, co zwykle oznacza, że ich egzekucje zostaną wykonane w najbliższym czasie – informuje Amnesty International

Podpisz petycję do ambasadora Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie, wzywającą władze Iranu do powstrzymania egzekucji, tortur i brutalnych represji wobec pokojowych demonstrantów.

Od września 2022 roku w Iranie trwają ogólnokrajowe, brutalnie dławione przez władze protesty przeciw autorytarnej władzy Republiki Islamskiej. Osoby, które brały udział w protestach oskarżono o popełnianie przestępstw, za które grozi kara śmierci, a ich procesy nie miały nic wspólnego z rzetelnym postępowaniem sądowym – pisze Amnesty International.

Władze formułując akty oskarżenia i wydając wyroki skazujące stosowały tortury. Oskarżonym odmawiano dostępu do prawników, a podczas postępowań sądowych adwokatom uniemożliwiano dostęp do akt. Co najmniej siedem osób zostało skazanych na śmierć za przestępstwa takie jak wandalizm, napaść i podpalenie. To naruszenie prawa międzynarodowego, które zabrania stosowania kary śmierci za przestępstwa nie związane z zabójstwem.

W tym roku irańskie władze zintensyfikowały stosowanie kary śmierci jako narzędzia represji politycznych. Wykonano już niemal dwukrotnie więcej egzekucji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Majid, Saleh i Saeed mogą stracić życie w każdej chwili.

Podpisz petycję! Wezwij władze Iranu do powstrzymania egzekucji, tortur i brutalnych represji wobec pokojowych demonstrantów – TUTAJ

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas