Dzisiaj (wtorek 8 lutego) do laski marszałkowskiej trafił projekt ustawy, która ma pomóc w wykonaniu orzeczeń TSUE. Ich lekceważenie kosztuje Polskę 1000 000 euro dziennie i blokuje uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt wspólnie opracowały organizacje społeczne i opozycyjne partii polityczne
PRZECZYTAJ TAKŻE: Projekt przywrócenia praworządności. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Projekt ustawy „o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw” wnieśli Borys Budka, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) oraz Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy (Nowa Lewica, Razem).
Przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Iustitia projekt bazuje na wyrokach trybunałów europejskich oraz Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wynika z nich jasno, że sytuacja w Polsce wymaga naprawy. Upolitycznienie neoKRS spowodowało, że wszystkie jej nominacje i awanse sędziowskie są wadliwe, a więc osoby tak powołane lub awansowane nie stały się sędziami. Orzekanie przez nich powoduje, że obywatele stają na sali sądowej przed bezprawnie wybranymi osobami, a wyroki, jakie w takich sądach zapadają, nadają się do podważenia i stanowią podstawę do zapłaty odszkodowań przez budżet państwa za naruszenie prawa do sądu.
Pierwszym krokiem musi być więc likwidacja neo-KRS i wybór prawdziwej, zgodnej z ustawą zasadniczą Krajowej Rady Sądownictwa oraz naprawa konsekwencji dokonanych już przez neo-KRS, czyli usunięcie wszystkich wadliwie wybranych tzw. neo-sędziów i jak najszybsze przeprowadzenie konkursów na te wakujące miejsca sędziowskie. – Tak, aby system wymiaru sprawiedliwości mógł pracować sprawnie, aby obywatele nie byli pokrzywdzeni – tłumaczył 27 stycznia, na konferencji prasowej przed Sejmem, mecenas Michał Wawrykiewicz. Konferencja poświęcona była projektowi ustawy naprawczej, który dzisiaj został złożony w Sejmie.
Do reprezentowania wnioskodawców w pracach nad projektem upoważnione zostały posłanki Kamila Gasiuk-Pihowicz oraz Anna Maria Żukowska.
Porozumienie dla Praworządności zawiązane zostało pod koniec ubiegłego roku w celu przywrócenie właściwej roli Krajowej Rady Sądownictwa oraz sądów powszechnych i Sądu Najwyższego w Polsce. W jego skład wchodzą ruchy obywatelskie – KOD, OSK, Akcja Demokracja, Wolne Sądy, Defensor Iuris, Kongres Świeckości, Obywatele RP oraz partie polityczne opozycji – Inicjatywa Polska, Lewica, .Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, PPS, Razem, Unia Europejskich Demokratów.
fot. Flickr.com