Prasówka tygodniówka, czyli przegląd wydarzeń Tamary Olszewskiej (28 grudnia 2020 – 3 stycznia 2021)

Coraz więcej aktów oskarżenia o obrazę uczuć religijnych, rząd położył łapę na banku Czarneckiego, przestało działać Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego – Tamara Olszewska podsumowuje wydarzenia z ubiegłego tygodnia

1. Odnoszę wrażenie, że jednym z priorytetów obecnej władzy i jej zwolenników jest szukanie aktów obrazy uczuć religijnych. Wystarczy słowo, flaga tęczowa, jakiś napis, wejście do kościoła z plakatem i już… jest obraza. Jest prokuratura, sędzia „dobrej zmiany” i wyrok. W 2020 r zgłoszono do prokuratury 146 wniosków o ściganie za obrazę uczuć religijnych (w 2018 było ich 90, w 2019 – 136) i skierowano do sądu 29 aktów oskarżenia (w 2018 – 10). Może to już czas, by kierować do prokuratury sprawy dotyczące obrazy naszych uczuć, tych obywatelskich?

2. Ordo Iuris siedzi na forsie i mocno finasuje ultrakatolickie organizacje na świecie. W ciągu kilku lat poszło na to już prawie 10 mln euro. Widać, że ruszyła światowa krucjata, która ma przywrócić, no właśnie… co? Indeks Ksiąg Zakazanych, palenie na stosie, tortury, prześladowania niewierzących lub wierzących inaczej, odstawienie nauki na rzecz wiary, postawienie prawa boskiego nad stanowionym?

3. Ministerstwo Zdrowia zapomniało (?) rozpisać konkurs na zdrowie psychiczne. Tym samym przestało właśnie działać Centrum Wsparcia Dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, z którego pomocy skorzystało w latach 2016-2020 aż 74 tys. Osób. Ministerstwo tłumaczy, że odpuściło sobie, bo zajmuje się pandemią i tylko nią, ale… co teraz z tymi, którzy psychicznie nie radzą sobie właśnie z tą zarazą, reżimem sanitarnym i całą tą sytuacją? To nie problem tej władzy, która ma ważniejsze sprawy na głowie.

4. We wszystkich gminach (2477) miały stanąć maszty z powiewającą dumnie flagą biało-czerwoną. Skąd na to kasa, skąd te 12 mln zł? Ano z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 (?). Niektóre gminy zareagowały radośnie na te Maszty Plus, ale mieszkańcy wielu pokazali, że mają ten projekt głęboko w nosie. Za masztem optowała jedna osoba, czasami dwie, a w niektórych gminach tylko trzy były za. Tak więc maszty staną, ale nie wszędzie i zastanawiam się, czy uznać to za sukces czy porażkę rządu?

5. No proszę, udało się rządowi załatwić Czarneckiego i położyć łapę na jego Idea Banku. Teraz będzie nim zarządzał Bank PKO SA. Nowy właściciel poszedł nieco na łatwiznę i… nie przejął roszczeń związanych ze sprzedażą obligacji GetBack przez Idea Bank. Co to znaczy? Ano to, że poszkodowani w aferze GetBack będą mogli tylko pomarzyć o odzyskaniu choćby części utraconej forsy. I tak się właśnie załatwia tych, którym podczas wyborów obiecywano złote góry.

6. W Ostródzie, w czasie, gdy odbywał się tam Sylwester marzeń telewizji reżimowej, ktoś zawiesił na wiadukcie baner „TVPiS, wypad z Ostródy ze swoim sylwestrem”. Policja wzięła się ostro do roboty, bo przecież taki baner rozprasza kierowców. I pod takim właśnie pretekstem baner zdjęła, przejęła, a teraz prowadzi śledztwo, by znaleźć winnych i postawić ich w stan oskarżenia. O co? A czy to ważne?

7. Po „wielkim sukcesie” czyli wygranej w sprawie nie łączenia budżetu UE z praworządnością, temat ten znowu wraca. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova zapowiedziała, że przypadki łamania praworządności będą konsekwentnie rejestrowane, a jeśli sprawa oprze się o  TSUE, to wyrok będzie kwestią najbliższych miesięcy. Jednocześnie ostrzegła, że UE dysponuje dodatkowymi możliwościami sankcji, które pozwolą jednak ciachnąć fundusze z budżetu tym niepraworządnym. A rząd już myślał, że po sprawie…

O autorze

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »