Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protest w Kielcach. Czarnek, idź precz!

Szkoły bezpiecznej i akceptującej wszystkie uczennice i uczniów żądali protestujący dzisiaj (21 czerwca 2021 r.) w Kielcach.  – Dość ideologizacji! Dość władzy kuratoriów! Dość dyskryminacji! Dość wpływów Kościoła i Ordo Iuris! Dość Czarnka i destrukcyjnych zmian – wskazywali

Rząd planuje działania ograniczające autonomię szkół i podporządkowujące je upolitycznionym kuratorom. Kuratoria będą miały decydujący wpływ na powoływanie dyrektorek i dyrektorów, będą mogły też w dowolnej chwili osoby niepokorne odwołać. Kurator będzie decydował o tym, jakie zajęcia będą mogły być prowadzone na terenie szkoły. Nie będzie edukacji antydyskryminacyjnej, równościowej, seksualnej, klimatycznej i obywatelskiej.

– Na potrzeby wsparcia protestu, jaki dzisiaj, 21 czerwca, o godz. 18  odbędzie się w Warszawie, postanowiłem zrobić taki protest wsparcia w Kielcach. Na ten protest przygotowałem baner z napisem „Edukacja Czarnka” z tym, ze słowo „edukacja” zdeformowałem dwoma znakami: znakiem swastyki i znakiem krzyża. Swastyka znajdowała się w miejscu litery „e”, krzyż umieściłem między literą „a” i literą „c” – opowiada Krzysztof Piotrowski


Uczestnicy protestu zostali spisani, policja postawiła im zarzuty z Art. 256 KK [Propagowanie faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego] i po sporządzeniu protokołu zabrała baner.

Krzysztof Piotrowski: – Świadomie użyłem tego znaku, przygotowałem się do tego, sprawdziłem, jakie są rozporządzenia prawne. Rzeczywiście w art. 256 Kodeksu Karnego w par. 1 i 2 jest mowa o tym, że swastyka jest znakiem zakazanym i propagowanie tego znaku równa się propagowaniu faszyzmu. Natomiast par. 3 brzmi w ten sposób: „Nie popełnia przestępstwa sprawca czynu zabronionego określonego w § 2, jeżeli dopuścił się tego czynu w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej lub naukowej”. Więc jako artysta plastyk mam prawo wykonywać przedstawienia plastyczne, w których ten znak jest prawnie dozwolony. Prokurator – mam nadzieję – doczyta się tego samego, czego ja się doczytałem i odda mi baner.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas