Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Przed Sejmem w obronie uwięzionych uchodźców

Fundacja A & A Rainbow Hearts Around The World zapowiada akcję w obronie uwięzionych uchodźców z polsko-białoruskiej granicy. – W środę 22 czerwca o godz. 11.30 spotykamy się w Warszawie pod Sejmem RP na konferencji prasowej, na której odczytamy list otwarty aktywistów do polskich polityków – czytamy na wydarzeniu na FB

W ubiegłym tygodniu ponad 250 aktywistów i aktywistek podpisało list otwarty do prezydenta, premiera oraz parlamentarzystów RP i Unii Europejskiej. Apelowali, by rządzący podjęli odpowiednie kroki, aby wymusić przestrzeganie prawa na obszarze objętym kryzysem uchodźczym i by łamanie praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej jak najszybciej zakończyć.

Są doniesienia z granicy z Białorusią o bardzo brutalnych push backach nawet wobec rodzin z dziećmi. Są materiały video przekazywane działaczom praw człowieka oraz organizacjom społecznym przez uchodźców, na których w jawny sposób widać bicie, zaplątywanie ludzi w concenrtinę, szczucie psami, celowanie z broni palnej – pisali w liście aktywiści.

PRZECZYTAJ TAKŻE:  Łamanie praw człowieka na granicy polsko-białoruskiej musi się skończyć. List otwarty

List podpisali aktywiści i aktywistki m.in. z Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World i Hope & Humanity Poland, Fundacji Wolno Nam, Polskiej Akcji Humanitarnej, Obywateli RP, KOD, Partii Zieloni, Rodzin bez Granic, a także niezależni aktywiści działający na rzecz pomocy uchodźcom.

W środę 22 czerwca o godz. 11.30 przyjdą przed Sejm, gdzie odczytają swój list otwarty. – Od wielu miesięcy na granicy polsko – białoruskiej oraz w tzw. Strzeżonych Ośrodkach dla Cudzoziemców są łamane prawa człowieka. My, aktywiści i organizacje społecznie sprzeciwiamy się temu i stajemy w obronie mężczyzn, kobiet, dzieci zarówno torturowanych na granicy, jak i tych zamykanych w więzieniach, które noszą nazwę Ośrodków dla Cudzoziemców – uzasadniają swoją akcję.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas