Od 10 maja 2023 roku na wrocławskim Placu Solnym dostępna jest wystawa przedstawiająca kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”. W piątek 26 maja wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z Janiną Ochojską
Wystawa opowiada o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna codziennie dokonuje pushbacków, których konsekwencją jest cierpienie, okaleczenia i śmierć ludzi w lesie. Wrocławska wystawa ma przypomnieć, że władze Zjednoczonej Prawicy łamią polskie i międzynarodowe prawo, a ratowanie życia ludzkiego spoczywa na barkach mieszkańców Podlasia i wolontariuszy.
ZOBACZ TAKŻE: Pamięci osób, które zginęły na pograniczu polsko-białoruskim [ZDJĘCIA]
Od sierpnia 2021 roku na pograniczu polsko-białoruskim ma miejsce nasilony ruch migracyjny, który jest wynikiem działań reżimu białoruskiego. Białoruś zaczęła masowo wydawać wizy turystyczne m.in. w krajach afrykańskich czy Bliskiego Wschodu, zaś linie lotnicze oraz sieć agencji turystycznych umożliwiają podróż do Mińska lub Moskwy. Stamtąd osoby migrujące są przewożone na granicę z Polską, Litwą lub Łotwą i nakłaniane do przekroczenia granicy Unii Europejskiej.
Białoruscy pogranicznicy za pomocą tortur i gróźb uniemożliwiają uchodźcom powrót do Mińska. zmuszają ich do wielokrotnych prób przekroczenia granicy.
W piątek we Wrocławiu głos w tej sprawie zabiorą Janina Ochojska, posłanka do Parlamentu Europejskiego i Marzanna Łukaszewicz „Matki na granicę”’
*
Push-back (ang. odpychanie) – działania służb państwowych polegające na zmuszaniu migrantów do powrotu za granicę, zza której przybyli, bez możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, nawet gdy deklarują oni wolę ubiegania się o azyl z powodu zagrożenia życia w kraju, z którego pochodzą.