Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Pushback jest nielegalny, pomaganie jest legalne. Spotkanie z Janiną Ochojską

Od 10 maja 2023 roku na wrocławskim Placu Solnym dostępna jest wystawa przedstawiająca kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej „Pushback jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”. W piątek 26 maja wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z Janiną Ochojską

Wystawa opowiada o kryzysie humanitarnym na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna codziennie dokonuje pushbacków, których konsekwencją jest cierpienie, okaleczenia i śmierć ludzi w lesie. Wrocławska wystawa ma przypomnieć, że władze Zjednoczonej Prawicy łamią polskie i międzynarodowe prawo, a ratowanie życia ludzkiego spoczywa na barkach mieszkańców Podlasia i wolontariuszy.

ZOBACZ TAKŻE: Pamięci osób, które zginęły na pograniczu polsko-białoruskim [ZDJĘCIA]

Od sierpnia 2021 roku na pograniczu polsko-białoruskim ma miejsce nasilony ruch migracyjny, który jest wynikiem działań reżimu białoruskiego. Białoruś zaczęła masowo wydawać wizy turystyczne m.in. w krajach afrykańskich czy Bliskiego Wschodu, zaś linie lotnicze oraz sieć agencji turystycznych umożliwiają podróż do Mińska lub Moskwy. Stamtąd osoby migrujące są przewożone na granicę z Polską, Litwą lub Łotwą i nakłaniane do przekroczenia granicy Unii Europejskiej.

Białoruscy pogranicznicy za pomocą tortur i gróźb uniemożliwiają uchodźcom powrót do Mińska. zmuszają ich do wielokrotnych prób przekroczenia granicy.

W piątek we Wrocławiu głos w tej sprawie zabiorą Janina Ochojska, posłanka do Parlamentu Europejskiego i Marzanna Łukaszewicz „Matki na granicę”’

*

Push-back (ang. odpychanie) – działania służb państwowych polegające na zmuszaniu migrantów do powrotu za granicę, zza której przybyli, bez możliwości ubiegania się o ochronę międzynarodową, nawet gdy deklarują oni wolę ubiegania się o azyl z powodu zagrożenia życia w kraju, z którego pochodzą.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas