Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Sadowski kontra TVP. Sprawa o naruszenie godności

– Podstawowym sposobem naruszania godności człowieka, o którym mówi art. 30 Konstytucji, są te codzienne kłamstwa i manipulacje. Na tym to polega, nie na tym, że TVP pokaże czyjś wizerunek – mówił w piątek w Sądzie Apelacyjnym Waldemar Sadowski

Sadowski oskarżył TVP o naruszanie godności jego i innych widzów. Uważa, że robi to serwowana w TVP propaganda. W styczniu Stołeczny Sąd Okręgowy oddalił jego wniosek. Stwierdził, że nie udowodnił on naruszenia swoich dóbr osobistych, bo w materiałach TVP nie można go zidentyfikować. Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, dzisiaj odbyła się rozprawa. Wyrok sąd ogłosi 10 marca.

Relacja z rozprawy w Sądzie Apelacyjnym:


Z kolei w Sądzie Okręgowym w Warszawie toczy się sprawa „o naruszenie dobrego imienia”, którą Waldemarowi Sadowskiemu wytoczyła TVP. Kolejna rozprawa odbędzie się 26 czerwca.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas