Sąd Apelacyjny w Warszawie nakazał Tomaszowi Sakiewiczowi, redaktorowi naczelnemu Gazety Polskiej, publikację sprostowania treści: „Nieprawdą jest, że wśród sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie działa zorganizowana grupa przestępcza”. Pozew o to wniosło 38 sędziów tego sądu
Słowa o „zorganizowanej grupie przestępczej” pojawiły się w wywiadzie, której udzielił „Gazecie Polskiej” Mateusz Morawiecki w czerwcu 2018 roku. Powodem był spór krakowskich sędziów z Dagmarą Pawełczyk-Woicką, prezes Sądu Okręgowego w Krakowie, nominatką ministra Ziobry, w szczególności uchwały domagające się jej dymisji.
Dziennikarz „Gazety Polskiej” pytał Mateusza Morawieckiego: „Panie Premierze, czy mamy pełzający bunt władzy sądowniczej? Stowarzyszenia sędziów apelują do zagranicznych instytucji o ingerencję w wewnętrzne sprawy RP. W Krakowie sędziowie wystąpili przeciwko prezes powołanej przez ministra sprawiedliwości”.
Morawiecki odpowiedział: „W mojej opinii szczególnie znamienny jest przykład sądu z Krakowa. Wszystko wskazuje na to, że działa tam zorganizowana grupa przestępcza”.
I dodał: „Jest też taka grupa sędziów, którzy nie chcą się pogodzić z nową rzeczywistością, z losowym przydzielaniem spraw sądowych, z brakiem możliwości przesuwania sędziów pomiędzy wydziałami. A przecież te i wiele innych naszych działań diametralnie zwiększa niezawisłość sędziów i jakość wyroków”.
Sąd nakazał sprostowanie dotyczące pierwszej wypowiedzi Mateusza Morawieckiego, jednak nie drugiej, o co także wnosili sędziowie, uznając, że druga ma charakter ogólny i dotyczy istnienia takiej grupy sędziów wśród całej społeczności sędziowskiej, a nie konkretnie w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Jest to zmiana w stosunku do decyzji Sądu Okręgowego w Warszawie, który odrzucił wniosek w całości.
Sąd zasądził również wzajemne zniesienie kosztów procesu, co również zmienia decyzję poprzedniej instancji, obciążającą kosztami procesu skarżących sędziów. Wyjątkiem jest pięcioro sędziów, którzy złożyli pod wnioskiem nieczytelne podpisy, a których wniosek sąd oddalił i nakazał zwrot 5/38 szacowanych kosztów obrony w obu instancjach (w sumie około 570 zł).
W postępowaniu apelacyjnym 38 sędziów Sądu Okręgowego w Krakowie reprezentowali adwokaci Sylwia Gregorczyk-Abrams i Michał Wawrykiewicz. Ten ostatni skomentował, że jest „w pełni usatysfakcjonowany” wyrokiem sądu, jako że „istotą sprawy było zamieszczenie sprostowania, że wśród sędziów nie działa zorganizowana grupa przestępcza”.
Wyrok został ogłoszony w poniedziałek 9 grudnia 2019 roku, jest prawomocny i niezaskarżalny.
Magdalena Pecul – Kudelska
fot. Wikimedia
O autorze
Magdalena Pecul-Kudelska
Chemiczka, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Działaczka społeczna, członkini ruchu Obywatele RP.