Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Skiba: – TVP przegrywa po raz drugi


Sąd Okręgowy w Gdańsku 16 grudnia oddalił powództwo TVP przeciwko Krzysztofowi Skibie. – Jest to już druga, moja batalia prawna wygrana z Jackiem Kurskim i TVP – pisze Skiba na Facebooku

Krzysztof Skiba: – Przypomnę, że TVP poczuła się pomówiona moimi wypowiedziami w wywiadach telewizyjnych oraz wpisami na FB. Konkretnie dotyczyło to wypowiedzi, że „TVP szczuła na prezydenta Adamowicza i oto mamy tego efekty”. Wywiad ten miał miejsce w dniu śmierci prezydenta Adamowicza. Pomówienie miał zawierać też wpis na FB o tym, że Jacek Kurski jest moralnie odpowiedzialny za tę zbrodnię.


 PRZECZYTAJ TAKŻE: Grudzień przez okno


Zdaniem prawników paragraf dotyczący pomówień jest w obecnych czasach nadużywany i służy do tłumienia debaty publicznej oraz zastraszania osób krytycznie wypowiadających się o działaniach władzy – pisze Skiba. – Ten wyrok nie kończy mojej odysei sądowej z tzw. telewizją publiczną. Przede mną jeszcze trzy, inne rozprawy.

fot. Facebook/Krzysztof Skiba

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas