Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Sondaż obywatelski – nic jeszcze nie jest przesądzone

Fundacja Długiego Stołu postanowiła przeprowadzić największy od lat sondaż wyborczy. Będzie on sfinansowany przez obywateli w ramach prowadzonej przez Fundację internetowej zbiórki zapowiada Paweł Bujalski na pawelbujalski.blog

Jesteśmy zmęczeni ciągłym powoływaniem się przez partie polityczne na często sprzeczne ze sobą wyniki licznych badań o niejasnej metodologii, których wyniki są swobodnie komentowane w interesie poszczególnych partii a nie stanowią rzeczywistego obrazu preferencji wyborczej obywatelek i obywateli.

Proponujemy, by w ramach obywatelskiej inicjatywy zlecić renomowanej i certyfikowanej pracowni badawczej przeprowadzenie sondażu, który dałby rzetelną odpowiedź na pytanie, jaki wariant startu może dać jej największy sukces wyborczy. Zwracamy się o finansowe wsparcie badania do obywateli i prodemokratycznych organizacji.

Chcemy zbadać reprezentatywną, liczącą 4000 osób próbę, która losowo byłaby podzielona na cztery grupy. W każdej z grup respondenci byliby konfrontowani tylko z jednym wariantem startu opozycji w wyborach. Zamierzamy sprawdzić warianty startu na czterech, trzech i dwóch listach oraz wariant wspólnej listy czterech partii. Badanie pokaże, jak te warianty różnią się pod względem mobilizacji wyborców opozycji demokratycznej i prawicy oraz które mogą dzisiejszej opozycji przynieść największą liczbę mandatów.

Po ośmiu latach dewastujących rządów PiS dobro Polski wymaga zdecydowanego wyborczego zwycięstwa dzisiejszej opozycji demokratycznej. Taki cel łączy Koalicję Obywatelską, Lewicę, Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe. Różni ocena, jaki wariant startu opozycji w wyborach może przynieść najlepszy pod względem liczby mandatów rezultat. Powodem różnic jest między innymi brak przekonujących badań.

Takie badanie jest dużym wyzwaniem finansowym. Jego koszt szacujemy na blisko 85 tys. zł. Dlatego zwracamy się o finansowe wsparcie badania do obywateli i prodemokratycznych organizacji. Obywatelki i obywateli, którzy chcieliby wspomóc przeprowadzenie badania, prosimy o wejście na sondazobywatelski.online. Każda kwota będzie tu bardzo pomocna.

Zwracamy się z prośbą do wolnych i prodemokratycznych mediów o promocję idei naszego badania i obywatelskiej zrzutki na ten cel.

O polityczną akceptację naszej inicjatywy i finansowe wsparcie apelujemy do Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jesteśmy gotowi waszym ekspertom i zainteresowanym naszą inicjatywą specjalistom od badań społecznych szczegółowo opisać i uzasadnić proponowaną przez nas metodologię badania oraz przedyskutować ewentualne uwagi.

Zróbmy wspólnie te w pełni transparentne i obiektywne głębokie badania. Potrzebujemy wiedzy i argumentów, by wpływać na reprezentujące nas partie. Zwracamy się z prośbą o wpłaty i liczymy na Wasze wsparcie: sondazobywatelski.online

Tekst opublikowany został na pawelbujalski.blog

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas