Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Świętej Pamięci Natura – żałobny kondukt przejdzie ulicami Warszawy

10 grudnia 2021 roku Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie usunięcia z granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego enklawy na Łyścu o powierzchni 1,35 ha. Jeśli dokument zostanie podpisany przez premiera, wejdzie w życie 14 dni później. Projekt jest szkodliwy zarówno dla Świętokrzyskiego Parku Narodowego, jak i dla innych parków narodowych w Polsce

Prace nad projektem rozporządzenia w sprawie zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego trwały od kwietnia 2019 roku. Obecnie projekt, naruszający polskie prawo, oczekuje na podpis na biurku premiera Mateusza Morawieckiego. Jeśli premier podpisze ten dokument, będzie to jak symboliczne ścięcie głowy polskiego systemu ochrony przyrody.

Dlatego dzisiaj (wtorek 18 stycznia, godz. 18) spod Sejmu przy. ul. Wiejskiej w Warszawie ruszy żałobny kondukt. Symboliczna Matka Natura, ze związanymi rękami, będzie prowadzona na szafot. Symboliczny szafot stanie przed kancelarią Prezesa Rady Ministrów przy Alejach Ujazdowskich.Po tym, jak użyliśmy języka prawa, nauki, petycji, apeli, listów i protestów, pozostał nam już tylko jeden język wspólny wszystkim – dlatego Wachlarze Bojowe stworzyły happening we współpracy z grupą śpiewaczą STAYNIA i innymi artystami. Weźmie w nim udział około 30 osób: profesjonalne tancerki i muzycy, architektka, pielęgniarka, lekarka, rzeźbiarka, grafik z warszawskiego „Mordoru” – piszą organizatorzy happeningu na wydarzeniu.

Do żałobnego konduktu dołączyć może każdy. Dobrze, żeby żałobnicy byli ubrani na czarno, z niewielkim zielonym akcentem oraz zniczem w ręku.

W czasie wydarzenia organizatorzy nie dopuszczają prezentowania żadnych poglądów religijnych czy politycznych. Apelują o zachowanie ciszy i skupienia.

Wydarzenie nie jest związane z żadnym ruchem politycznym, religijnym, czy społecznym. Ale jest otwarte dla każdego, kto chce w ten sposób prosić premiera Morawieckiego o akt łaski dla polskiego systemu ochrony przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego i innych parków narodowych.

Organizatorzy:
Stowarzyszenie MOST,
Wachlarze Bojowe
Instytut Dobrej Śmierci
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze
Fota4 Climate
Stowarzyszenie Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot
Extinction Rebellion Polska
Extinction Rebellion Warszawa
Lasy i Obywatele
Miasto Jest Nasze
Fundacja Las Naturalny
Fundacja Aquila
Greenpeace
Warszawski Ruch Antyłowiecki
Turnicki Park Narodowy Projektowany
Jaki Będzie Las
Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas