Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Sylwestrowe protesty. Obywatele RP zatrzymują godzinę policyjną [ZDJĘCIA]


W Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Kaliszu i Białymstoku Obywatele RP zorganizowali w Sylwestra akcje protestacyjne

Godzinę policyjną w Warszawie ostatecznie zatrzymaliśmy, choć zajęło to 6 godzin – napisali na Facebooku. – Kordon policyjny w końcu się zwinął, legitymowania odmówiliśmy. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami, w kordonie i poza nim, i wspierali nie tylko moralnie, ale ciepłymi kocami, napojami, a nawet pizzą (szczególne podziękowanie dla ekipy Protestea), oraz dziennikarzom obywatelskim, którzy relacjonowali protest do końca (tu szczególne podziękowania dla Oko.Press).

W Łodzi podobna pikieta liczyła 5 osób i policja jej nie niepokoiła. Małe pikiety miały również miejsce we Wrocławiu, Kaliszu i Białymstoku.
Jedyną spośród nich, wobec której policja podjęła czynności była wrocławska. Zarzuty za nie podporządkowanie się rozporządzeniu i odmowę legitymowania.

Generalnie godzinę policyjną zakwestionowaliśmy raczej jednak skutecznie, choć w proteście uczestniczyło w sumie może koło setki osób. – piszą Obywatele RP i  Nowym Roku życzą wszystkim Polkom i Polakom okazywania i zaznania podobnej solidarności, jaka ich spotkała.

fot. Katarzyna Pierzchała

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas