Złoty Róg – debata prezydencka

Ten nowy cykl programów jest w dużej mierze kontynuacją niegdysiejszego „Kanciastego Stołu”. Uwaga! To nie jest typowy program publicystyczny – tu nie ma bezstronnego (rzekomo czy rzeczywiście) prowadzącego publicysty. Debatę organizuje Paweł Kasprzak, jeden z liderów Obywateli RP, będąc w nim stroną politycznego dialogu, o ile nie sporu. „Złoty Róg” nie jest więc „bezstronną relacją” polityki – daje raczej zamiast tego okazję wglądu w obywatelską politykę w działaniu.

Rzecz dotyczy kampanii prezydenckiej – cykl będzie trwał do dnia wyborów. Zakończymy go prezydenckim wieczorem wyborczym i obyśmy się pomylili co do tytułu. Cyklu zaplanowanego jako cotygodniowy nie udaje się utrzymać w takim rygorze. Jest po pierwsze kosztowny w realizacji. Po drugie jednak i ważniejsze, politycy bywają u nas niezbyt chętnie.

Tytuł zaś bierze się ze sposobu, w jaki Obywatele RP – którzy skierowali w tej sprawie list do przywódców opozycyjnych bloków politycznych – widzą uprawnienia prezydenta.

Ich zdaniem prezydent może w zakresie nieporównanie szerszym niż się to dotąd zdarzało korzystać z inicjatywy ustawodawczej. Na niesprzyjającą obozowi demokratów sejmową większość PiS prezydent może – uważają Obywatele RP i żądają tego w liście – wywrzeć skuteczną presję, dysponując „atomową bronią” weta, którego PiS nie będzie w stanie odrzucić oraz możliwością rozwiązania parlamentu. Prezydent dysponuje również inicjatywą referendalną – do której potrzeba wyłącznie zgody Senatu. W dzisiejszym bliskim równowadze rozkładzie sił w obu izbach Obywatele RP widzą historyczną szansę. Żadnej kluczowej reformy nie da się w tej sytuacji przeprowadzić siłami partyjnymi, ponieważ żadna z partii nie dysponuje wystarczającą siłą. Potrzeba porozumienia, albo – głosu obywateli wyrażonego bezpośrednio.

Zakres możliwej w ten sposób prezydenckiej władzy jest zaiste ogromny. Zdaniem Obywateli RP możliwa jest głęboka reforma ustrojowa i społeczna, która zakończy polską wojnę, budując demokrację akceptowaną przez obie strony konfliktu. Prezydent może zatem mieć w ręku prawdziwy złoty róg.

Zrealizowaliśmy pierwszy, pilotowy odcinek programu. Poczynając od stycznia program będzie realizowany w tygodniowym cyklu. Raz na cztery tygodniowe wydania będziemy zapraszali czołowych polityków oraz kandydatów. Dyskusja i spór krąży wokół postulatów Obywateli RP. W pozostałych wydaniach wypowiedzi polityków, ich dyskusję oraz spór komentować będą eksperci i przedstawiciele środowisk związanych z treścią postulatów: obok publicystów wystąpią zatem przedstawiciele środowisk kobiecych, aktywiści na rzecz świeckiego państwa, ruchy obywatelskie, środowiska progresywne i konserwatywne, eksperci prawa konstytucyjnego, filozofowie polityki.

„Złoty Róg” na YouTube

Zgodnie z założeniami, Obywatele.News to nie typowe medium konkurujące z innymi, ale oferta komplementarna. Z satysfakcją i wdzięcznością odnotowujemy, że pierwszy odcinek „Złotego Rogu” wykorzystała redakcja „OKO.press”.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »