Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Obywatele RP uczczą pamięć ofiar

W 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Warszawa jest wolnym, europejskim miastem. W godzinie „W” będziemy na placu Krasińskich – zapowiadają Obywatele RP

Spotkają się tam 1 sierpnia, by uczcić pamięć ofiar cywilnych oraz tych, którzy 78 lat temu w powstaniu walczyli o wolną Warszawę. Zbiórka o godz. 16.30.

W czasie II wojny światowej na placu Krasińskich, przy skrzyżowaniu z ul. Długą, znajdował się właz do kanału, którym podczas powstania, przed kapitulacją Starego Miasta, do Śródmieścia i na Żoliborz ewakuowało się kilka tysięcy osób. W 1989 roku odsłonięto tu pomnik Powstania Warszawskiego. W ubiegłym roku Obywatele RP stanęli tam z białymi różami. W milczeniu protestowali przeciwko zawłaszczaniu rocznicy Powstania Warszawskiego przez nacjonalistyczne bojówki (zobacz zdjęcia).

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas