Trzy przesłuchania na policji (Warszawa, Mińsk Mazowiecki), jedno zatrzymanie (Warszawa), jedno pouczenie przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach, sprawy umorzone lub takie, w których odmówiono postępowania – ObyPomoc opublikowała raport za maj 2021
ObyPomoc jest grupą pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Raz w miesiącu publikuje raport o represjach. Raport obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym m. in.: przesłuchania w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych lub świadków, wyroki nakazowe wydane na podstawie wniosków o ukaranie przygotowanych przez policję oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.
I tak w Warszawie w maju przesłuchiwane były dwie osoby (z kodeksu wykroczeń) za kwietniową akcję Lotnej Brygady Opozycji i jej sympatyków, w której uczczono ofiary pandemii umieszczając tablicę o treści: „58 176 ofiar COVID. 606 tupolewów. Cześć ich pamięci” oraz rysując krzyże węglem drzewnym na płytach placu. Sądy umorzyły też postępowania wobec czterech osób, które obwinione zostały o to, że (w różnych akcjach) naruszyły „covidowy zakaz zgromadzeń”. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieście uniewinnił Janusza Polowczyka, Lucynę Łukian i Leokadię Jung (Obywatele RP), którzy zostali obwinieni o to, że 1 maja 2018 r. w Warszawie przeszkodzili w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, czyli usiedli na trasie marszu zorganizowanego przez skrajnie nacjonalistyczną organizację SZTURM.
Z kolei Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Puławach odstąpił od ukarania Piotra Pietury, któremu zarzucono (postępowanie wobec organizatora zgromadzenia w rocznicę śmierci prezydenta Pawła Adamowicza), że „liczba uczestników zgromadzenia przekroczyła 5 osób”.
Również Sąd Najwyższy rozpatrzył pozytywnie wniosek o kasację wyroku nakazowego dla Arkadiusza Szczurka (wniosek złożyło Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich). Sąd Najwyższy uchylił wyrok nakazowy i umorzył postępowanie. Szczurek został obwiniony o to, że 10 października 2017 r. w Warszawie „usiłował przeszkodzić w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, które miało na celu upamiętnienie ofiar katastrofy w Smoleńsku, poprzez głośne okrzyki w kierunku zgromadzenia”.
Cały raport ObyPomocy TUTAJ.