Sąd Rejonowy w Hajnówce uznał 8 osób za winne i ukarał grzywną 200 zł. Sędzia Grzegorz Front orzekł, że osoby te 23 lutego 2020 r. usiłowały przeszkodzić w przebiegu niezakazanego zgromadzenia, czyli V Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z kolei Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia (sędzia Jakub Kamiński) umorzył postępowanie wobec czterech osób, które zostały obwinione o blokowanie trasy przemarszu narodowców przez Warszawę 15 sierpnia 2019 r. – czytamy w raporcie ObyPomocy za czerwiec 2021.
ObyPomoc jest grupą pomocy prawnej działającej przy Fundacji Wolni Obywatele RP. Raz w miesiącu publikuje raport o represjach. Raport obejmuje jedynie udokumentowane przypadki, w tym m. in.: przesłuchania w komisariatach i prokuraturze w charakterze podejrzanych lub świadków, wyroki nakazowe wydane na podstawie wniosków o ukaranie przygotowanych przez policję oraz postępowania prowadzone w oparciu o przepisy kodeksu karnego.
W czerwcowym raporcie ObyPomoc informuje o ostatnich wyrokach i postanowieniach sądowych, jakie zapadły na działaczy w związku z protestami ruchów ekologicznych, w obronie praw kobiet, przeciwko skrajnej prawicy itp.
I tak, 16 czerwca 2021 r. sędzia Paweł Macuga z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia uniewinnił Piotra Stańczaka i Dawida, którzy zostali obwinieni o to, że w grudniu 2018 r. usiedli na jezdni przy wjeździe do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie „tamowali i utrudniali ruch na drodze publicznej”. Tego samego dnia w Sądzie Rejonowym w Rzeszowie, sędzia Krzysztof Jucha odmówił wszczęcia postępowania przeciwko Dariuszowi Bobakowi, który został obwiniony o to, że 20 listopada 2020 r. w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej praktycznie zakazującego aborcji w Polsce „przewodniczył zakazanemu zgromadzeniu”
Umorzone zostały również postępowania przeciwko trzema osobom, które „naruszyły zakaz gromadzenia się, wprowadzony Rozporządzeniem Rady Ministrów, w związku z ogłoszeniem stanu epidemii”.
W mocy został utrzymany wyrok sądu I instancji, który uniewinnił Ewę Borguńską i Elżbietę Podleśną. Oskarżone one były o to, że naruszyły mir domowy Telewizji Polskiej. Ewa i Elżbieta protestowały w holu głównym budynku TVP na pl. Powstańców Warszawy. Protest był odpowiedzią na materiały TVP atakujące Pawła Adamowicza,
Cały raport ObyPomocy, a w nim również kalendarium nadchodzących spraw znajdziecie na stronie obywatelerp.org