Aby nie zginęła pamięć o zmarłych na polsko-białoruskiej granicy

fot. Facebook/Grupa Granica

Grupa Granica przygotowała klepsydry z nazwiskami osób, które zmarły na polsko-białoruskiej granicy. – Chcemy abyście razem z nami poprosiły i poprosili parafie oraz cmentarze w całej Polsce o zgodę na ich rozwieszanie – apelują na Facebooku aktywiści

Grupa Granica: – Zbliża się Święto Zmarłych – czas wspominania bliskich, którzy odeszli. W tych dniach chcemy pamiętać także o tych, którzy umarli próbując znaleźć bezpieczne miejsca dla siebie i swoich bliskich. Upominamy się o pamięć, ale i sprawiedliwość dla ofiar polskiej oraz europejskiej polityki granicznej.

*

  • Ibrahim Dżaber Ahmad Deja był lekarzem i pochodził z Jemenu. Umarł z wychłodzenia, podczas gdy jego towarzysze, wzywający pomoc, zostali zatrzymani i wywiezieni do Białorusi.
  • Avin Irfan Zahir była matką 5 dzieci. Lekarze walczyli o jej życie przez trzy tygodnie. Zmarła, będąc w ciąży.
  • Ahmad al-Hasan utonął w Bugu, do którego wepchnęli go białoruscy pogranicznicy. Miał zaledwie 19 lat.
  • Radżaa’ Hasan była Palestynką, ale urodziła się w obozie dla uchodźców w Syrii.
  • Ahmad Hamid Az-Zabhawi miał dwuletnią córkę,
  • Mustafa Muhammad Murszed ar-Raimi był księgowym.
  • Issa Dżordżos najbardziej bał się samotności – a umierał w polskim lesie całkiem sam.

*

– Zamiast schronienia oraz godnego i bezpiecznego miejsca do życia, Polska dała im tylko skrawek ziemi na cmentarzu. Dość polityki śmierci i dość przemocy – mówią aktywiści.

Aby pamięć o zmarłych na granicy polsko–białoruskiej nie zaginęła, przygotowali klepsydry z ich nazwiskami. Proszą o rozklejanie ich w miejscach do tego wyznaczonych, za porozumieniem z osobami upoważnionymi do wydawania wymaganej zgody. – Chcemy abyście poprosiły i poprosili parafie oraz cmentarze w całej Polsce o zgodę na ich rozwieszanie – podkreślają aktywiści z Grupy Granica.

Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Bezkres.

Klepsydry można pobrać TUTAJ.

fot. Facebook/Grupa Granica

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »