Białoruś kopiuje z Kazachstanu kary za „znieważenie nauczycieli”. Prawo zawędruje do UE?

Podczas wizyty w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Wołkowysku w tym tygodniu zastępca szefa administracji prezydenta Białorusi Wolha Czuprys zapowiedziała, że rozważane jest wprowadzenie kar za znieważanie pedagogów

Jako przykład podała doświadczenia z Kazachstanu, gdzie uczniowie już są pociągani do odpowiedzialności administracyjnej za działania znieważające nauczycieli.

Czuprys podkreśliła potrzebę „wzmocnienia ochrony prawnej dla nauczycieli w przypadkach niewłaściwego postępowania uczniów” — dlatego chce wniesienia do kodeksu postępowania administracyjnego artykułu za znieważenie nauczyciela.

„Ostatnio widzimy dużo negatywnych wydarzeń, kiedy uczniowie starają się wywrzeć nacisk na nauczyciela — powiedziała. — Społeczeństwo musi być po stronie nauczycieli”.

Zastępca szefa administracji prezydenta Białorusi Wolha Czuprys

Przypomnę, że podobne antydemokratyczne ustawy i przepisy nie po raz pierwszy są „kopiowane” u wschodnich sąsiadów Polski. Ustawa ograniczająca pomoc finansową dla NGO z zagranicy, przyjęta przez Rosję w 2012 roku, po kilku latach została wprowadzona do ustawodawstwa Kazachstanu, Białorusi i Azerbejdżanu. Później pomysł przejęły Węgry.

fot. Pixabay

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »