Czy istotnie Niemcy dokonały zwrotu w polityce wschodniej

Czy istotnie Niemcy dokonały zwrotu w polityce wschodniej (Ostpolitik)? Z pewnością tak, a jednak dokonanie tego zwrotu nie przychodzi Niemcom łatwo

Dawna polityka oraz nawyk pacyfizmu mają wciąż swoich zwolenników i chociaż tempo zmian jest z wielu względów zbyt powolne, to jednak stosunek Niemiec do Rosji podlega zasadniczej zmianie.

Nie małą w tym rolę odgrywa postawa kanclerza Scholza i jego sposób podejmowania decyzji, który budzi wiele zastrzeżeń, choć to właśnie on jest autorem tego zwrotu i wyraźnie zdecydowany jest go kontynuować. W burzliwej publicznej debacie dawna polityka podlega coraz głębszej krytyce. Gotowość pomocy Ukrainie jest powszechna.

Kazimierz Wóycicki spędził ostatnio niemal tydzień w Niemczech prowadząc liczne rozmowy i biorąc udział w publicznych debatach, a także czytając stosy prasy. O tym wszystkim opowiada w najnowszym odcinku cyklu „Siła książki”.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »