Czy ta władza jest legalna?


Teoria prawa mówi mniej więcej tak: skoro człowiek musi płacić podatki, rezygnować z części swojej wolności, aby podporządkować się prawu oraz uznać kary i przemoc stosowane przez państwo, to władza musi mieć legitymację do jej sprawowania. Taką legitymację w demokracji partia uzyskuje w wyniku wygranych wyborów

Czy w trakcie kadencji może tę legitymację utracić?

Międzynarodowym autorytetem w teorii legitymacji władzy jest Wojciech Sadurski. Profesor Sadurski jest głównym współautorem książki „Legitimacy. The State and Beyond” wydanej w 2019 r. przez Oxford University Press. Książka prezentuje szeroki przekrój teorii legitymacji władzy państwowej i organizacji ponadnarodowych.

W trakcie lektury tej pozycji dowiedziałem się, że Concilium Civitas organizuje video-konferencję poświęconą innej książce Sadurskiego – „Polski kryzys konstytucyjny”, wydanej przez Fundację Liberte w 2020 roku. Książka ta ukazała się wcześniej w języku angielskim, wydana również przez Oxford University Press. Książka w sposób szczegółowy, na ponad 400 stronach, dokumentuje łamanie Konstytucji przez polskie władze.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Obywatele RP do parlamentarzystów: Czekamy. Cała Polska patrzy!


Wojciech Sadurski jest więc najlepszym ekspertem w dziedzinie legalności władzy, która łamie Konstytucję w Polsce. Postanowiłem więc wykorzystać okazję i wysłałem profesorowi Sadurskiemu następujące pytanie mailem: „Władza zdobywa demokratyczną legitymację poprzez wybory. Jeżeli w trakcie rządzenia łamie konstytucję, jak to wykazano w książce „Polski kryzys konstytucyjny”, to czy nie utraciła tej legitymacji? Albo skoro naruszyła fundamentalny art. 10 Konstytucji, to nadal ma prawo do sprawowania władzy?”

Profesor Sadurski odpowiada: „Czy władza, która łamie konstytucję ma nadal legitymację do rządzenia? Odpowiadam jednoznacznie: Nie. Ona tę legitymację traci. To już nie jest władza legitymowana.”


Jeżeli Sejmem i Radą Ministrów steruje grupa osób wbrew Konstytucji, to na jakiej podstawie my, obywatele, mielibyśmy uznać działalność tych organów za legalne i stosować się do ich poleceń? Jaki status prawny mają ustawy wydane w trybie decyzji Kaczyńskiego? Jedyną legitymacją tej władzy pozostaje więc pałka teleskopowa.

W związku z tym, że nie ma w Polsce 2020 żadnej instytucji ustrojowej, która mogłaby to orzec autorytatywnie i ewentualnie odsunąć nieprawowitą władzę, obywatele mają dwie drogi: ulica albo wybory. Profesor sugeruje wybory. Oderwanie tej oligarchii od stołków w sposób asertywny byłoby jednak także legalne.

Waldemar Sadowski


Na zdjęciach: Policja pacyfikuje pokojową pikietę przed Sądem Okręgowym przy al. Solidarności w Warszawie, fot. Katarzyna Pierzchała

O autorze

1 thought on “Czy ta władza jest legalna?

  1. W Polsce każda władza jest od 30 lat nielegalna, bo nie pochodzi z powszechnych, równych i wolnych wyborów z poszanowaniem prawa każdego obywatela do wolnego kandydowania i wolnego wybierania z wolno zgłoszonych kandydatów.

    Wywalenia PiS-u w nielegalności władzy nic nie zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »