Czy to koniec znanego nam świata?

– Nasz świat po epidemii się zmieni – uważa prof. Jan Zielonka, politolog z Uniwersytetu w Wenecji. – Tragedia, jaką jest pandemia, nie zakończy się żadną formą powrotu do tego, co było. Jeżeli ktoś tak myśli, to się głęboko myli – dodaje prof. Marcin Król

Profesorowie Marcin Król i Jan Zielonka, ekonomista Ryszard Petru, samorządowiec Dorota Zmarzlak i przedsiębiorca Wojciech Wower byli gośćmi Studia Obywatele.News. Rozmawiali o kryzysie, który prawdopodobnie oznacza koniec znanego nam świata.

Prof. Marcin Król przewiduje 30% recesję, 25% bezrobocie. Nędzę wypchniętych na margines kolejnych „ludzi zbędnych”. – Ci ludzie będą gotowi na każdą radykalną ofertę – mówi prof. Król. Obaj z prof. Zielonką nie wątpią, że przesilenie nadejdzie i położy kres porządkowi, w którym dotąd żyliśmy.


Obaj filozofie uważają, że to najwyższy czas na gruntowną zmianę myślenia o polityce, gospodarce i dobru wspólnym.

Ich opinia zderzona z doświadczeniami i dylematami praktyków (ekonomisty Ryszarda Petru, samorządowca Doroty Zmarzlak i przedsiębiorcy Wojciech Wowera) tworzy niezwykle ciekawy, choć przerażający obraz czasu przełomu, którego oczekujemy zamknięci w domach, niepewni, co okaże się groźniejsze: wirus, załamanie gospodarki i państwa, czy chaos społecznego buntu.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »