Europejski Trybunał Praw Człowieka. Lech Wałęsa wygrał z Polską

fot. Facebook/Wolne Sądy

W czwartek 23 listopada Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Wałęsa przeciwko Polsce!  

Trybunał stwierdził, że sposób powoływania sędziów Sądu Najwyższego jest problemem systemowym wynikającym ze sposobu ukształtowania neo-KRS i zastosował wobec Polski procedurę wyroku pilotażowego. Oznacza to, że Polska została zobowiązana do podjęcia działań legislacyjnych, które pozwolą przywrócić zgodność z prawem do „niezależnego i niezawisłego sądu ustanowionego ustawą” – informują Wolne Sądy

Czym jest wyrok pilotażowy? Wolne Sądy wyjaśniają: – Procedura wyroku pilotażowego jest wszczynana przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w momencie stwierdzenia istnienia systemowego defektu w prawie krajowym, który skutkuje naruszeniem praw i wolności  grupy obywateli – zwykle dzieje się to, gdy z danego kraju wpływa wiele podobnych skarg o powtarzalnym charakterze. W takim wyroku ETPCz zaleca podjęcie normatywnych rozwiązań systemowych, które wyeliminują źródło problemu, a resztę podobnych postępowań zawiesza.

Skarga Lecha Wałęsy miała związek ze sporem z Krzysztofem Wyszkowskim, który stwierdził w telewizji, że były prezydent był współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”. Wałęsa pozwał Wyszkowskiego o naruszenie dóbr osobistych. W 2011 roku Sąd Apelacyjny w Gdańsku zobowiązał Wyszkowskiego do opublikowania przeprosin. Ten złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, który odmówił jej rozpoznania. Jednak w 2021 r. wyrok został uchylony przez nową Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Było to możliwe dzięki skardze nadzwyczajnej Zbigniewa Ziobry, która została wprowadzona w ramach reformy wymiaru sprawiedliwości w 2017 r.

W czwartek ETPC uznał, że doszło do naruszenia zasady pewności prawa i prawa do rzetelnego procesu. Przyznał Wałęsie odszkodowanie w wysokości 30 tys. euro. Trybunał uznał, że Zbigniew Ziobro przez wniesienie skargi nadzwyczajnej nadużył procedury prawnej w celu realizacji politycznych celów.

fot. Facebook/Wolne Sądy

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »