Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Ewa wychodzi z aresztu

Sąd Okręgowy w Siedlcach zdecydował 26 września 2023 roku, że aktywistka imieniem Ewa, zaangażowana w pomoc uchodźcom, będzie mogła wyjść na wolność z aresztu tymczasowego. Sąd podtrzymał postanowienie Sądu Rejonowego, że może to nastąpić pod warunkiem wpłacenia kaucji w wysokości 30 tysięcy złotych

Kaucja została wpłacona już jakiś czas temu, lecz Ewa pozostała w areszcie z powodu sprzeciwu prokuratury. Jeśli uda się dopełnić formalności, Ewa jeszcze tego samego dnia po raz pierwszy od dwóch tygodni spotka się z rodziną.

Ewa wysyłała paczki pomocowe do ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców w Polsce i na Litwie. Została oskarżona o kierowanie grupą przestępczą przemycającą ludzi. Media prorządowe, a także wiceminister MSWiA Maciej Wąsik piszą już o niej jako o przestępczyni, nie czekając na wyrok: „Dwóch posłów PO Olichwier i Aniśko poręczyło w sądzie za kobietę, która trudniła się przemytem nielegalnych migrantów z BL do Europy. Kobieta kierowała grupą i żądała nawet 5000 euro za przewiezienie migranta do Niemiec. Mimo poręczenia sąd orzekł areszt dla przemytniczki”.Z uzasadnienia orzeczenia Sądu Okręgowego wynika, że oskarżenia te w całości opierają się praktycznie na zeznaniach jednej osoby, cudzoziemca zatrzymanego przez polskie służby. Z powodu zbieżności czasowej można domniemywać, że ogromne nagłośnienie zatrzymania Ewy (a być może i samo zatrzymanie) miało na celu medialne zatarcie afery wizowej rządu PiS.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jestem z Ewą. Pikieta przed Sądem Okręgowym w Siedlcach i we Wrocławiu

Posiedzeniu Sądu Okręgowego w Siedlcach towarzyszyła pikieta solidarnościowa. Składała się głównie z aktywistek związanych z pomocą uchodźcom, wśród których była między innymi Danuta Kuroń oraz związanych z ruchem Obywatele RP. Poza nimi obecni byli Piotr Czaban (który prowadził relację), Paweł Kasprzak (Obywatele RP), a także dziennikarze Piotr Pytlakowski (Polityka) oraz Wojciech Czuchnowski (Gazeta Wyborcza). Dokumentację fotograficzną robiła Marta Bogdanowicz.

Poza pikietą w Siedlcach odbyły się również pikiety solidarnościowe w Warszawie i we Wrocławiu.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas