Sąd Okręgowy w Siedlcach zdecydował 26 września 2023 roku, że aktywistka imieniem Ewa, zaangażowana w pomoc uchodźcom, będzie mogła wyjść na wolność z aresztu tymczasowego. Sąd podtrzymał postanowienie Sądu Rejonowego, że może to nastąpić pod warunkiem wpłacenia kaucji w wysokości 30 tysięcy złotych
Kaucja została wpłacona już jakiś czas temu, lecz Ewa pozostała w areszcie z powodu sprzeciwu prokuratury. Jeśli uda się dopełnić formalności, Ewa jeszcze tego samego dnia po raz pierwszy od dwóch tygodni spotka się z rodziną.
Ewa wysyłała paczki pomocowe do ośrodków strzeżonych dla cudzoziemców w Polsce i na Litwie. Została oskarżona o kierowanie grupą przestępczą przemycającą ludzi. Media prorządowe, a także wiceminister MSWiA Maciej Wąsik piszą już o niej jako o przestępczyni, nie czekając na wyrok: „Dwóch posłów PO Olichwier i Aniśko poręczyło w sądzie za kobietę, która trudniła się przemytem nielegalnych migrantów z BL do Europy. Kobieta kierowała grupą i żądała nawet 5000 euro za przewiezienie migranta do Niemiec. Mimo poręczenia sąd orzekł areszt dla przemytniczki”.
Z uzasadnienia orzeczenia Sądu Okręgowego wynika, że oskarżenia te w całości opierają się praktycznie na zeznaniach jednej osoby, cudzoziemca zatrzymanego przez polskie służby. Z powodu zbieżności czasowej można domniemywać, że ogromne nagłośnienie zatrzymania Ewy (a być może i samo zatrzymanie) miało na celu medialne zatarcie afery wizowej rządu PiS.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jestem z Ewą. Pikieta przed Sądem Okręgowym w Siedlcach i we Wrocławiu
Posiedzeniu Sądu Okręgowego w Siedlcach towarzyszyła pikieta solidarnościowa. Składała się głównie z aktywistek związanych z pomocą uchodźcom, wśród których była między innymi Danuta Kuroń oraz związanych z ruchem Obywatele RP. Poza nimi obecni byli Piotr Czaban (który prowadził relację), Paweł Kasprzak (Obywatele RP), a także dziennikarze Piotr Pytlakowski (Polityka) oraz Wojciech Czuchnowski (Gazeta Wyborcza). Dokumentację fotograficzną robiła Marta Bogdanowicz.
Poza pikietą w Siedlcach odbyły się również pikiety solidarnościowe w Warszawie i we Wrocławiu.
O autorze
Magdalena Pecul-Kudelska
Chemiczka, profesor nauk ścisłych i przyrodniczych, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Działaczka społeczna, członkini ruchu Obywatele RP.