Grupa Granica. Na granicy polsko-białoruskiej w październiku i listopadzie

fot. Grupa Granica

Dotarli z pomocą humanitarną do ponad 600 osób, pomocy medycznej udzielili ponad 100 osobom, udokumentowali 200 wywózek – Grupa Granica opublikowała raport z działalności w październiku i listopadzie 2022

Jak czytamy w raporcie, między 1 października a 30 listopada:
– Grupa Granica otrzymała prośby o pomoc humanitarną od 1104 osób,
– udało się dotrzeć z pomocą humanitarną do 629 osób,
– udzieliła pomocy prawnej 16 osobom,
– udzieliła specjalistycznej pomocy medycznej 118 osobom,
– udokumentowała 200 wywózek,
– zarejestrowała zaginięcie 21 osób.

Od początku kryzysu humanitarnego potwierdzonych zostało przynajmniej 28 ofiar śmiertelnych po obu stronach granicy – czytamy w raporcie.

Wśród osób, które zwróciły się z prośbą o pomoc humanitarną do Grupy Granica w październiku i listopadzie, prawie ¼ (241 osób) to Syryjczycy i Syryjki.

Drugim najczęściej występującym krajem pochodzenia był Jemen, skąd na granicę dotarło 105 osób, którym Grupa udzieliła pomocy. Trzecią najliczniejszą grupą były osoby pochodzące z Demokratycznej Republiki Konga (85 osób).

Poza tym wśród przekraczających granicę znajdowały się obywatelki i obywatele m.in. Kamerunu, Republiki Konga, Etiopii, Sudanu, Iraku, Erytrei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Somalii. W większości są to kraje, w których od lat trwają konflikty i kryzysy, co zmusza coraz więcej osób do poszukiwania bezpiecznego życia gdzieś indziej.

Polskie sądy już w co najmniej ośmiu sprawach stwierdziły, że sposób zawracania migrantów i migrantek do Białorusi jest niezgodny z prawem. W październiku i listopadzie wydały kilka ważnych orzeczeń sądowych. M.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku zdecydował 27 października, że Straż Graniczna naruszyła zasadę non-refoulement zawracając szesnastoletniego Syryjczyka do Białorusi

Więcej informacji w sprawozdaniu Grupy Granica za październik i listopad 2022 – TUTAJ

*

  • Grupa Granica to nieformalna inicjatywa, która powstała w odpowiedzi na kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej. Niesie pomoc humanitarną, prawną i medyczną, monitoruje przestrzeganie praw człowieka.

fot. Grupa Granica

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »