Inicjatywa Nasz Rzeszów: – Zróbmy powszechne, ponadpartyjne prawybory w Rzeszowie!

Konferencja prasowa inicjatywy Nasz Rzeszów

10 lutego 2021 r. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc zrezygnował z pełnienia funkcji, którą sprawował przez 18 lat. Ogłaszając rezygnację wskazał na Marcina Warchoła jako popieranego przez siebie kandydata na następcę. Marcin Warchoł z Solidarnej Polski jest wiceministrem w Ministerstwie Sprawiedliwości i bliskim współpracownikiem Zbigniewa Ziobry

Decyzja prezydenta Ferenca była zaskoczeniem dla polityków, mimo że można się było spodziewać, iż dotychczasowy prezydent nie dokończy swojej kadencji. Jedyną osobą, która była na nią przygotowana był Marcin Warchoł, który natychmiast zajął się prowadzeniem kampanii wyborczej, nieoficjalnie rozpoczętej już półtora roku wcześniej w trakcie kampanii parlamentarnej, w której startował jako kandydat do Sejmu. Pozostałe siły polityczne rozpoczęły poszukiwania kontrkandydata.

Po upływie miesiąca jesteśmy praktycznie w punkcie wyjścia – Rzeszów stał się sceną przedziwnego spektaklu: wzniosłych deklaracji o konieczności zjednoczenia, przyjazdów liderów i działaczy partyjnych, zgłoszeń, niekiedy dość egzotycznych kandydatów, którzy deklarują gotowość startu w wyborach, których nazwiska pojawiają się i znikają. Rzeszów w wymiarze lokalnym pokazuje stan polskiej polityki w wydaniu ugrupowań opozycyjnych: skrajne upartyjnienie, traktowanie polityki w kategoriach rozgrywek personalnych, miałkość czy raczej brak propozycji programowych.Dlatego też aktywiści z różnych inicjatyw działających w Rzeszowie, w tym Obywatele RP, zrzeszeni w inicjatywie Nasz Rzeszów, proponują inne rozwiązanie: powszechne, ponadpartyjne prawybory, w których prawo głosu mieliby wszyscy obywatele z dowodem osobistym wydanym w Rzeszowie (w taki sposób został wyłoniony wspólny opozycyjny kandydat na burmistrza w wyborach samorządowych w Budapeszcie, co zaowocowało wygraną opozycji).

Prawybory są rozwiązaniem, które oprócz zwycięstwa sił opozycyjnych sprawi, że o tym, kto ma być tym jedynym, wspólnym kandydatem sił demokratycznych, zadecydują wszyscy mieszkańcy a nie wąskie grono decydentów partyjnych (którzy zresztą, ewidentnie, do sprawnego podjęcia takiej decyzji nie wydają się zdolni). Prawybory są też szansą na merytoryczną dyskusję o tym, co naprawdę interesuje mieszkańców: kierunkach i wizjach rozwoju miasta.

Zawiązanie inicjatywy Nasz Rzeszów i związane z prawyborami szanse i oczekiwania obywateli ogłoszono na konferencji prasowej, która miała miejsce 12 marca 2021 przed rzeszowskim ratuszem.


O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »