Jak komentować wydarzenia na Białorusi


W polskiej świadomości Białoruś prawie nie istnieje. Ile dat z historii tego kraju znamy? Jak wyobrażamy sobie jego historię, opowieść Białorusinów o własnej przeszłości, kulturze? – pyta Kazimierz Wóycicki

– Światłana Cichanoǔska jest w tej chwili na Litwie. Niektórzy zaczęli ją oskarżać o zdradę. To absolutnie nieludzkie. Ta dzielna kobieta, która nie jest i nie deklarowała, że chce być politykiem, zrobiła coś fantastycznego. Ona niczego nie zdradziła, ona coś stworzyła, należy się jej szacunek. I ci, którzy chcą komentować wydarzenia na Białorusi w kategoriach zdrady Cichanoǔskiej, jakiejś polityki partyjnej, nic z tamtej sytuacji nie rozumieją – opowiada Wóycicki o białoruskim ruchu narodowotwórczym. – Jest pilna potrzeba, żeby się interesować Białorusią, przede wszystkim tym, co dzieje się teraz. Ale również tym, co było w przeszłości. Jestem przekonany, że ten proces narodotwórczy będzie tam trwał dalej – dodaje.



O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »