Jak sensownie przeprowadzić zbiórkę „Na granicę”? Praktyczny poradnik aktywistyczny Zośki z Lasu Rąk


1. Ustal GRUPĘ DOCELOWĄ. Bardzo dokładnie

a. Skontaktuj się z grupą /organizacją/ NGO, która zgłasza potrzeby, dowiedz się gdzie działają, kto ich wspiera etc.

b. Ustal kontakt z osobą decyzyjną, odpowiedzialną za magazyn, uwzględniając różne kanały komunikacji, ewentualnie też zastępstwo jak „coś się wydarzy”

UWAGA:  „LUDZIE NA GRANICY” TO NIE JEST GRUPA DOCELOWA

Unikamy zbiórek na DUŻE INSTYTUCJE /ORG. – one są zawalone rzeczami, dość późno je dystrybuują, często wolno segregują – to nie krytyka, a fakt związany z zakresem ich działalności. Kto potrzebuje wsparcia najbardziej? LOKALNE GRUPY.

2. Dowiedz się dokładnie JAKIE SĄ POTRZEBY na już – a jakie długofalowe

a. Sporządź listę szczegółową – najlepiej wraz z przykładowymi linkami /fotografiami (np. nie: zbieramy kalosze, ale: zbieramy kalosze lekkie, piankowe z wyjmowaną wkładką, rozmiar 39-46, np. takie (tu link lub fota) – skonsultuj  ją starannie z odbiorcami pomocy

b. Podziel listę na opcje: na już/ PILNE oraz ZAWSZE POTRZEBNE.

NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ ZMIANAMI – SYTUACJA GRANICZNA ZMIENIA SIĘ DYNAMICZNIE, A JEDYNYM STAŁYM ELEMENTEM JEST ZMIANA.

3. Napisz OGŁOSZENIE O ZBIÓRCE zawierające:

a. Dokładną listę pożądanych obiektów z linkami/fotami z DOBITNĄ adnotacją ZBIERAMY TYLKO TO, CO NA LIŚCIE (powtórzoną 3 x) oraz kanałami komunikacyjnymi ZE SOBĄ (nie odbiorcami zbiórki – tu najlepiej jak najmniej informacji – no, chyba, że odbiorcy otwarcie sobie życzą)

b. Adres pod którym prowadzisz zbiórkę i jej termin, inf. czy można wysyłać paczki i na jaki adres (oraz czy możliwy jest paczkomat, czy tylko kurier)

c. Jeszcze raz: OGÓLNA informacja dla kogo zbierasz/zbieracie, bez konkretnych adresów, nazwisk etc. wyrazista fota „ku ilustracji” tez się przyda…

4. UZBRÓJ SIĘ W CIERPLIWOŚĆ, czyli ZBIÓRKA TRWA

Być może to mało „eleganckie”, ale zaglądaj ludziom do paczek, które przynieśli i sprawdzaj co jest w środku – weryfikuj, odsyłaj, edukuj i się nie denerwuj, rzeczy niepotrzebne na tej zbiórce Osoby przynoszące niech zaniosą OSOBOM W KRYZYSIE BEZDOMNOSCI, do ośrodków dla SAMOTNYCH MATEK etc. Nie daj się zawalić gratami, z którymi nie ma co robić.

5. PAKOWANIE

– Posegreguj rzeczy BARDZO DOKŁADNIE – np. w torbach typu Ikea

– Naklej na każdą torbę wyraźną, dużą kartkę z napisem co jest w środku (np. buty trekkingowe ocieplane rozmiary 39-41), to bardzo ułatwi prace Osobom na miejscu.

6. WYSYŁKA /TRANSPORT

– Ustal z odbiorcami dogodny termin transportu, poproś ludzi wokół siebie o pomoc przy pakowaniu/przewozie

– Na ile to możliwe pomóż rozpakować, poukładać – albo, jeśli takie jest życzenie Odbiorcy umów się w dogodnym punkcie na „przeładunek”. Naprawdę informacja o „dokładnym adresie” nie jest najważniejsza – a jeśli ją posiądziesz – NIE DZIEL SIĘ NIĄ I NIGDY JEJ NIE UPUBLICZNIAJ.

Jeśli coś wydaje się niezrozumiałe czy niejasne – pytaj. Kto się w Polsce urodził, w cyrku się nie śmieje.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »