Jan Lityński nie żyje. Miał 75 lat

Jan Lityński, fot. Wikipedia


Nie żyje Jan Lityński, działacz opozycji w czasach PRL, poseł, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego. Miał 75 lat. Utonął, próbując ratować swojego psa

O jego śmierci poinformował na Twitterze były opozycjonista i dziennikarz Eugeniusz Smolar. „Z potwornym bólem. Nie żyje Janek Lityński, przyjaciel od zawsze” – napisał. Natomiast była minister nauki Lena Kolarska-Bobińska ujawniła, że Lityński utonął w Narwi, gdy próbował ratować swojego psa.

Janek Lityński. Nigdy nie kalkulował. Zawsze pomagał. Jakie życie, taka smierć – napisał o zmarłym Donald Tusk.


Jan Lityński urodził się w 1946 r. Był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r. (studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim). Organizował zbieranie podpisów pod listem w obronie Adama Michnika, brał udział w demonstracji przeciwko zdjęciu „Dziadów” z repertuaru Teatru Narodowego za co został relegowany z uczelni i skazany na 2,5 roku więzienia. Był współzałożycielem „Biuletynu Informacyjnego”, pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. Wielokrotnie aresztowany.

Był również współredaktorem „Robotnika”, niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych oraz członkiem KSS „KOR”. W 1980 r. został doradcą NSZZ „Solidarność”. W stanie wojennym był internowany, a następnie aresztowany. Uciekł z przepustki z więzienia i od 1984 r. działał w solidarnościowym podziemiu, jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ „S” na Mazowszu.

Był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Z województwa wałbrzyskiego został wybrany do Sejmu kontraktowego, posłem był do 2001 r. W 2010 roku został doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.

Odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim (2006 r.) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą (2008 r.) Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. prezydent Bronisław Komorowski nadał mu Krzyż Wolności i Solidarności.

fot. Wikipedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »