Kalisz. Konstytucja pyta obywateli

Kalisz, Czytanie konstytucji

W zimne popołudnie 3 maja, czytającym Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliszu Pomorskim zaświeciło Słońce – pisze Joanna Kulesza. Tego dnia między grupa obywateli tego miasta zorganizowała akcję pt. „Konstytucja pyta obywateli”

Akcja trwała od godz. 17 do 18.15.

Joanna Kulesza: – Spotkaliśmy się w parku przy Pałacu Wedlów na spacerze pt.„Konstytucja pyta obywateli”. Po co? Jak powiedziała jedna z emerytek: – Gdyby było tak, jak jest zapisane w konstytucji, to wszystkim nam żyłoby się lepiej.

3 maja 2021r. w Kaliszu Pomorskim i w kilku miastach w kraju Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej pytała obywateli. Nie wywyższała się, nie moralizowała, zachęcała do myślenia. Zadawała pytania o stosowanie jej zapisów w życiu codziennym przez nas i władze publiczne.

Pytań padło wiele, m.in: Dlaczego daliśmy się podzielić przez… ? I dlaczego pozwoliliśmy ze wszystkiego zrobić politykę, np. z edukacji, ochrony zdrowia, uczelni wyższych, sądów, kultury, nauki, ochrony środowiska, religii…?

Każdy uczestnik spaceru sam odpowiadał sobie na te i inne pytania..

Dziękuję wszystkim za udział w czytaniu Konstytucji, za troskę o naszą obywatelską wspólnotę. Dziękuję osobom, które zaangażowały się w organizację oraz patronom: Sieci Obywatelskiej „Wachtdog” Polska i Rzecznikowi Praw Obywatelskich prof. Adamowi Bodnarowi, który czytał z nami Konstytucję


O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »