Kalisz Pomorski. Konstytucja pyta obywateli

W ubiegłym tygodniu w Kaliszu Pomorskim mieszkańcy zorganizowali spacer pt. „Konstytucja pytała obywateli”. Relacja z wydarzenia Joanny Kuleszy

***

Po co? Jak powiedziała jedna z emerytek, która brała udział w wydarzeniu: „Gdyby było tak, jak jest zapisane w Konstytucji, to wszystkim nam żyłoby się dobrze”.3 maja 2021r. w Kaliszu Pomorskim i w kilku miastach w kraju Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej pytała obywateli. Nie wywyższała się, nie moralizowała, zachęcała do myślenia.

Czas pandemii zmusił nas do doceniania tego, co naprawdę jest ważne dla nas, naszych dzieci i przyszłości kraju. W małych miejscowościach czytaliśmy Konstytucję i zadawaliśmy sobie pytania do poszczególnych artykułów, o ich zastosowanie w życiu codziennym przez nas i władze publiczne. Pytań padło wiele m.in.: Dlaczego daliśmy się podzielić przez… ? Dlaczego pozwoliliśmy ze wszystkiego zrobić politykę, np. z edukacji, ochrony zdrowia, sądów, kultury, nauki, ochrony środowiska, religii…? Kto kupi od de mnie towar i pozwali jeździć po swoim terytorium, jeżeli ja: nie będę przychodzić na spotkania, nie będę rozmawiać, nie będę wywiązywać się z umów, tylko będę oskarżać innych, robić z siebie ofiarę i żądać pieniędzy?

Każdy sam odpowiadał sobie na te i inne pytania. Bohaterzy  spaceru, to obywatele troszczący się o dobro wspólne. Jesteśmy wszyscy równi i tworzymy obywatelską wspólnotę, co oddawała atmosfera podczas spaceru. Okazało się, że Konstytucja przełożona na konkretne działania z naszego, codziennego życia,  jest mostem łączącym różne wydawałoby się odległe brzegi. „Rosnącym murem” pomiędzy nami jest żądza władzy, o której pisał Jacek Kaczmarski w „Murach”, czy Oleg Senkow w „Numerach”. Mury są tylko w nas. To od każdego z nas zależy, jakie zadajemy pytania i jakich udzielimy sobie odpowiedzi. Towary na półkach i politycy powiedzą nam to, co chcemy usłyszeć, co „mówią słupki sondażowe”. Chcemy zburzyć mury, tak by już się na nowo nie odbudowały? „Wolność, to wiara w ludzi” cytowaliśmy Maraka Grechutę.

Dziękujemy osobom, które zaangażowały się w organizację oraz patronom: Sieci Obywatelskiej „Wachtdog” Polska i Rzecznikowi Praw Obywatelskich prof. Adamowi Bodnarowi, który przeczytał z nami artykuł 80, 208-210 Konstytucji. „Konstytucja pyta obywateli” jest jednym z przykładów budowania demokracji uczestniczącej, której celem jest dobrobyt społeczny, a obywatele biorą udział na każdym etapie w podejmowania decyzji. Pytania już zbieramy do kolejnego spotkania. Każdy w swojej codzienności stara się, konkretnymi działaniami „wracać sens słowom”, a przede wszystkim wcielać w życie 11 –te przykazanie prof. Mariana Turskiego: „nie bądź obojętny”.

Zdjęcia: Sylwia Lodzińska i Joanna Maras

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze opinie, komentarze, listy