Kampus w Hong-Kongu otoczony przez policję

Siły policyjne otaczają kampus Uniwersytetu Politechnicznego (Polytechnic University, PolyU) w Hong Kongu. Policjanci usiłowali wejść na teren uniwersytetu, ale zostali obrzuceni koktailami Mołotowa i odłamkami cegieł. Sami użyli gazu łzawiącego, armatek wodnych i gumowych kul

Rzecznik policji Louis Lau ostrzega, że są gotowi zastosować ostrą amunicję. Część protestujących chciało opuścić kampus, lecz zostało im to uniemożliwione przez policję.

W niedzielę rany odniosło 13 osób, z tego jedna poważne. Nie wiadomo, ile z nich to protestujący z terenu uniwersytetu. Jest ich prawdopodobnie około 500. Hui Chi-fung, polityk przebywający na terenie kampusu, twierdzi, że większość obecnych tam to nastolatki i licealiści.

Obecna sytuacja jest kontynuacją wielomiesięcznych protestów w Hong Kongu. Początkowo wybuchły one przeciwko planowanym regulacjom umożliwiającym ekstradycję podejrzanych do Chin, co zagroziłoby niezależności sądownictwa w Hong Kongu. Rząd Hong Kongu wycofał się z tych planów, ale protesty nadal trwały, przeradzając się w ogólniejszy sprzeciw przeciwko polityce tamtejszego rządu i Chin.

Magdalena Pecul – Kudelska

Źródła: www.bbc.com, www.cnbc.com, www.hongkongfp.com

Na zdjęciu: Protestujący w Hong-Kongu 14 listopada 2019, fot. Wikipedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »