Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Kobiety z Mostu: Niepodległa dla wszystkich

Trasa, którą 11 listopada szli przez Warszawę narodowcy, została formalnie zajęta przez antyfaszystowską grupę 14 Kobiet z Mostu. W tym roku wygasł status tzw. „Marszu Niepodległości” jako zgromadzenia cyklicznego, a Robert Bąkiewicz, lider stowarzyszenia organizującego marsz, go nie przedłużył.  Swoje zgromadzenie publiczneNiepodległa dla wszystkich” zgłosiły więc w tym miejscu Kobiety z Mostu

Aktywistki mają oficjalne pismo z Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu m. st. Warszawy, które potwierdza zgłoszenie ich marszu od ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Dokładnie tą trasą od lat przemierzał tzw. „Marsz Niepodległości”.


Publikujemy specjalne oświadczenie Kobiet z Mostu:

Niepodległa dla wszystkich. Dla wszystkich, którzy chcą w niej mieszkać, żyć, pracować, tworzyć i kochać. Niepodległa bez sortowań, bez lepszych i gorszych, bez pogardy i nienawiści. Z gwarancjami równych praw, z pełnymi wolnościami osobistymi. Silna spokojem i poczuciem wspólnoty, a nie drutem kolczastym, policyjnymi pałkami, przeinaczaniem faktów i kneblowaniem prawdy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Finansowanie nacjonalizmu. Nie mówcie, że nic się nie stało. Stało się i staje na naszych oczach

Taka Polska ciągle jest możliwa. O niej będziemy mówić w miejscu, które było dotąd pełne krzyku, dymu odpalanych rac, przemocy i buty. O niej będziemy słuchać, dając przestrzeń, czas i szacunek tym, których głos na co dzień jest tłumiony przez coraz silniejszy przekaz nacjonalistyczny, szowinistyczny, faszystowski. O Niepodległej, w której możemy czuć się bezpiecznie niezależnie od tego, kim jesteśmy, w co wierzymy i jakie są nasze marzenia. O Niepodległej, która umie dzielić się z potrzebującymi, rozumie i aktywnie wypełnia słowo »solidarność«; współpracuje, a nie odpycha, współczuje, a nie wyklucza.

Zapraszamy na nasze wydarzenie wszystkie osoby, które za taką Niepodległą tęsknią, taką jej wizję realizują, takiej Niepodległej chcą dać swój czas i obecność.

Spotykamy się 11 listopada 2021 r. o godz. 12 na Rondzie Praw Kobiet (d. Rondo Dmowskiego). Nasze wydarzenie jest legalne i zarejestrowane.

 fot. Facebook/Piotr Wójcik

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas