Komitet Obrony Sprawiedliwości apeluje do KE i PE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

fot. Flickr.com

Dewastacja państwa prawa będzie się rozszerzać. Upolityczniony Trybunał Konstytucyjny nie będzie rozstrzygał żadnych zagadnień prawnych w duchu wspólnotowego dorobku prawnego – ostrzega Komitet Obrony Sprawiedliwości (KOS)

Przypomnijmy, że prezydent Andrzej Duda postanowił ustawę o Sądzie Najwyższym odesłać do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Ustawa do TK skierowana została w trybie kontroli prewencyjnej, to znaczy, że nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją.

– Należy pamiętać, że ten sam Trybunał ma nielegalny skład i już oświadczył, że żadne orzeczenia TSUE i ETPCz nie są w Polsce wiążące – przypomina Komitet Obrony Sprawiedliwości. Dlatego organizacje wchodzące w jego skład zwróciły się z apelem do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Domagają się zastosowania wszelkich możliwych środków, aby skłonić polskie władze do właściwego wdrożenia wszystkich kamieni milowych i przywrócenia ochrony prawnej obywatelom Polski.

– Nie można oczekiwać przywrócenia rządów prawa od instytucji, która sama została zawłaszczona politycznie – czytamy w stanowisku KOS.

Stanowisko KOS w sprawie ustawy z dnia 13 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym

Komitet Obrony Sprawiedliwości to porozumienie polskich organizacji, które skupiają sędziów i prokuratorów oraz organizacji pozarządowych zaangażowanych w obronę praworządności w Polsce. Został założony 5 czerwca 2018. Od tamtego czasu monitoruje przypadki wywierania politycznego nacisku na sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i przedstawicieli innych zawodów prawniczych oraz zapewnia im pomoc prawną.

Partnerami KOS są:
Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy
Inicjatywa Obywatelska Wolne sądy
IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich
Stowarzyszenie Sędziów Themis
Stowarzyszenie Prokuratorów „Lex Super Omnia”
INPRIS
Archiwum im. Wiktora Osiatyńskiego
Amnesty International Polska
Fundacja FOR (Forum Obywatelskiego Rozwoju)
Forum Współpracy Sędziów
Stowarzyszenie Adwokackie „Defensor Iuris”
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Sędziów Sądów Administracyjnych
Helsińska Fundacja Praw Człowieka


O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »