Konferencja obywateli i polityków w Toruniu. Będą rozmawiać o wyborach

Zbliżające się wybory do Sejmu i Senatu będą najważniejszym politycznym wydarzeniem w tym roku w Polsce. Dlatego aktywiści działający w ramach Stowarzyszenia Obywatelski Toruń już teraz organizują konferencję w tej sprawie

Obywatelska konferencja wyborcza odbędzie się 10 lutego (godz. 16-19) w hotelu Mercure przy ul. Kraszewskiego 1/3 w Toruniu. Honorowy patronat nad spotkaniem objął Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Organizatorzy zaplanowani trzy panele: naukowy, obywatelski i polityczny. Jak zapowiadają, Obywatelska Konferencja Wyborcza będzie forum, na którym idealizm społecznych oczekiwań skonfrontuje się z pragmatyzmem życia politycznego.

Czy wybory parlamentarne 2023 r. są ważne? Czy możemy pozwolić sobie na eksperymentowanie? Co jest istotne w kodeksie wyborczym i jakie są konsekwencje, zagrożenia stosowania metody D’Hondta? – na te pytania w panelu naukowym odpowiadać będą prof. dr hab. Roman Bäcker z Katedry Filozofii i Teorii Polityki z Instytutu Nauk o Polityce Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz dr hab. Bartłomiej Michalak, prof. UMK z Instytutu Nauk o Polityce na Wydziale Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie.

W drugiej części przedstawione zostanie kalendarium wyborcze i obywatelskie inicjatywy wyborcze. Goście (m.in. Róża Rzeplińska – szefowa serwisu „Mam prawo wiedzieć”, Jacek Liberski – Projekt Nowa Polska, Wojciech Kinasiewicz z Obywateli RP oraz Marcin Skubiszewski z Obserwatorium Wyborczego) opowiedzą o inicjatywach, które mają na celu zwiększenie świadomości wyborców, przygotowanie monitorowania wyborów i przedstawienie oczekiwań społecznych wobec polityków.

W trzecim panelu głos zostanie oddany politykom. Wśród gości znaleźli się: Adam Szłapka – Nowoczesna, Paweł Kasprzak – Obywatele RP, senator Gabriela Morawska-Stanecka, Krzysztof Kwiatkowski – bezpartyjny senator, posłanka Paulina Matysiak z partii Razem, Tomasz Aniśko z Zielonych, Marcin Kulasek z Nowej Lewicy, Tomasz Szymański z Platformy Obywatelskiej i Robert Kwiatkowski z PPS. Pojawi się także Marcin Skonieczka – wójt gminy Płużnica z Polski 2050 i Agnieszka Kłopotek – radna sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego z PSL-u.

Więcej o konferencji tutaj: https://fb.me/e/5EMhsnt98

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »