Kto wymyślił lokalizację obozu Auschwitz – Birkenau

Lokalizację obozu w Auschwitz i w dużym stopniu samą jego koncepcję, wymyślił generał SS – wtedy, w 1940 roku, wrocławski poseł do Reichstagu

W 1940 roku ówczesny szef SS i policji na całym Śląsku, urzędujący we Wrocławiu (wtedy Breslau) polskiego pochodzenia nazista, generał Erich von dem Bach-Zelewski, zaproponował utworzenie na terenie Oświęcimia obozu dla 10 tysięcy więźniów. Wtedy jeszcze nie obozu zagłady, ale ciężkiego, eksterminacyjnego obozu pracy przymusowej dla wszystkich uznanych za przeciwników reżimu, których pracę można było wykorzystać dla III  Rzeszy.

Nadzorującemu obozy Himmlerowi pomysł takiej lokalizacji się początkowo nie spodobał, więc von dem Bach postawił swojego szefa przed faktem dokonanym. Wysłał pierwszych  kilkudziesięciu – także szeregowych –  funkcjonariuszy do organizacji obozu w miejscu przez siebie wskazanym. Himmler w końcu zaakceptował fakty i w czerwcu 1940 obóz powstał obóz, oprócz wykorzystanych przedwojennych polskich koszar, miał być „stworzony od zera”. Sam von dem Bach-Zelewski przeszedł potem do historii jaki niemiecki dowódca tłumiący Powstanie Warszawskie.

KL Auschwitz był największym z niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i ośrodków Zagłady. Życie straciło tu ponad 1,1 mln mężczyzn, kobiet i dzieci.

W latach 1932-34 był wrocławskim posłem do Reichstagu. W czasie procesu w Norymberdze był już nazistą „skruszonym”, zeznawał, obciążając wielu innych zbrodniarzy, co uratowało go przed karą śmierci.

Może warto jeszcze, odnosząc się do dyskusji na temat samego wkroczenia Sowietów do Polski w 1943-45 roku (takie lata zakładając, że na przykład województwo wołyńskie było w 1943 roku jednak jeszcze Polską) powiedzieć, że… Sowiecka armia maszerowała na Berlin grabiąc, aresztując, gwałcąc. I tu na równi były to ogólna idea lub przyzwolenie dowództwa, co inicjatywy samych Krasnoarmiejców. Natomiast więźniom Auschwitz i Birkenau – tym nielicznym, których zastali w obozie, jednym na chwilę, innym „na w ogóle” – Sowieci przynieśli wtedy, w styczniu 1945, wyzwolenie.

fot. Wikimedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »