Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Kurski przegrał w sądzie ze Skibą. Sprawa o komentarz po śmierci prezydenta Adamowicza

W czwartek (29.07.2021) Sąd Apelacyjny w Gdańsku podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego i oddalił wniosek TVP w sprawie powództwa o zniesławienie, którego miał się dopuścić Krzysztof Skiba publikując na Facebooku komentarz po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Skiba w komentarzu napisał, że moralną winę za to morderstwo ponosi Jacek Kurski i dziennikarze TVP, którzy  urządzili nagonkę medialną i rozkręcili kampanię nienawiści w stosunku do zmarłego tragicznie prezydenta.

– Paweł był moim szkolnym kolegą i Przyjacielem. Nie mogłem tego politycznego morderstwa (które do dziś władza chce schować pod dywan i rozproszyć w zapomnieniu) skomentować inaczej. Sąd przyznał mi rację. Miałem prawo użyć słów o moralnej odpowiedzialności TVP – napisał Krzysztof Skiba na Facebooku.


Na zdjęciu: Mural poświęcony Pawłowi Adamowiczowi w Gdańsku przy ul. Mniszki, autorem muralu jest Jarek Malicki

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas