Maciej Orłoś: – Za nasz strach przede wszystkim odpowiadają media

Postanowiłem napisać coś pozytywnego, bo potrzebujemy pozytywnych myśli, pozytywnego przekazu. Wciąż, a nawet coraz częściej czytam, słyszę i widzę objawy strachu, paniki, przerażenia. Stres tym wywołany osłabia organizm i jesteśmy bardziej podatni na choroby, różne choroby

Co sprawia, że wpadamy w panikę, że się boimy, że jesteśmy przerażeni? W Polsce na pewno przykładają się do tego politycy (oddzielny temat), ale przede wszystkim za nasz strach odpowiadają media. Znacie to powiedzenie „szklanka do połowy pusta lub pełna”? W mediach w kontekście koronawirusa jest zdecydowanie „do połowy pusta”.

Podam przykład. Media podają codziennie bilans epidemii w Polsce (pomijam wątek czy te dane są zaniżone, to też inny temat), np. tak (poniedziałek 13 kwietnia o 18.54): „zakażonych 6934, wyzdrowiało 487, zmarłych 245”. Nie ma w tym uwypuklonym zestawieniu informacji o tym, że to jest bilans dotychczasowy, że chodzi o osoby, których choroba została zakończona. Tak więc można odnieść wrażenie, że tych, którzy zdrowieją jest zaledwie dwa razy więcej niż tych, którzy umierają.Media nie są skłonne do podawania mniej dramatycznych zestawień, bo nas nie podkręcą. Jakie to mogłoby być zestawienia? Na przykład:
liczba obecnie zakażonych: 6202,
liczba osób o przebiegu lekkim choroby: 6042,
liczba osób w stanie ciężkim: 160 (dane z dziś).

A jeśli chodzi o świat, to wyglądałoby to tak:
liczba zakażonych 1334017,
przebieg lekki 1,283,238 (96%),
stan ciężki lub krytyczny 50799 (4%).

Takie dane mniej nas stresują, ale/czyli dla mediów są mniej atrakcyjne. Bo, dobrze, skoro o liczbach mówimy, to mam kilka na temat śmierci w tym roku (na świecie):
ponad 16 milionów 700 tys. ludzi umarło,
w tym m.in. ponad 138 tysięcy z powodu sezonowej grypy,
ponad 477 tysięcy z powodu HIV/AIDS (osób z HIV/AIDS jest na świecie ponad 41 milionów…),
ponad 710 tysięcy z powodu alkoholu,
ponad 3 miliony z powodu chorób zakaźnych.

Dotychczas z powodu koronawirusa zmarło na świecie ponad 117 tysięcy osób, z czego 99% miało tzw. choroby towarzyszące.

Media raczej nie mówią o tym, że ludzie w wieku do 69 lat w przypadku zakażenia Covid-19 mają w najgorszym razie (uogólniam bez podziału na grupy wiekowe) ponad 96% szans na przeżycie (do 49 lat ponad 99%). Albo o tym, że osoby powyżej 80 roku życia mają około 80% szans na wyjście z choroby. Dane podaję za Worldometer.

I tak dalej i tak dalej.

Bardzo namawiam Was do obejrzenia filmu „Fałszywa pandemia” Phila Koniecznego – na YouTube. Wykonał niesamowitą robotę dziennikarską, czapki z głów! Koniecznie to zobaczcie, film trwa ponad godzinę, ale warto

fot. Kaboompics.com z Pexels

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »