Tzw. Marsz Niepodległości nie będzie miał w najbliższych latach statusu zgromadzenia cyklicznego. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego w tej sprawie
Przypomnijmy: Trasa, którą 11 listopada szli przez Warszawę narodowcy, została formalnie zajęta przez antyfaszystowską grupę 14 Kobiet z Mostu. Wygasł bowiem status tzw. „Marszu Niepodległości” jako zgromadzenia cyklicznego, a Robert Bąkiewicz, lider stowarzyszenia organizującego ten marsz, go nie przedłużył.
14 Kobiet z Mostu zgłosiło więc swoje zgromadzenie publiczne „Niepodległa dla wszystkich”. Ich marsz został zgłoszony od ronda Dmowskiego, Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia Stadionu Narodowego. Dokładnie tą trasą od lat przemierzał tzw. „Marsz Niepodległości”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Liczę, że miejscy obserwatorzy zażądają policyjnej interwencji na widok płonących rac i faszystowskich haseł
Niestety, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (już po zgłoszeniu zgromadzenia przez 14 Kobiet z Mostu) podpisał decyzję o rejestracji zgromadzenia cyklicznego „Marsz Niepodległości” i wydał ją na trzy lata. Warszawski ratusz skierował sprawę do sądu i warszawski Sąd Okręgowy uwzględnił odwołanie ratusza i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości. Narodowcy od tej decyzji się odwołali, ale dzisiaj Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego.