Maszerujące Miasta jednoczą siły

fot. Koalicja Miast Maszerujących

29 stowarzyszeń, z m.in. Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Częstochowy, Opola, zawiązało 16 października Koalicję Miast Maszerujących po równość osób LGBT+ . Wczoraj ruszyła ich strona internetowa miastamaszerujace.pl

Koalicja jest odpowiedzią na pogarszającą się sytuację osób LGBT+ w Polsce, które są celem mowy nienawiści ze strony osób publicznych. – Polska drugi rok z rzędu zajęła ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA-Europe, mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBTQIA w Europie. Jak wskazują badania Agencji Praw Podstawowych UE, 57% osób LGBTQIA w Polsce doświadcza dyskryminacji lub prześladowania ze względu na swoją nieheteronormatywną tożsamość – podkreśla Małgorzata Mróz z sekretariatu Koalicji Miast Maszerujących, prezeska i przedstawicielka Marszów Równości w Częstochowie i w Gdyni.

Piotr Janowski, przedstawiciel Stowarzyszenia Tolerado, organizatora Trójmiejskiego Marszu Równości: – W 2017 roku mieliśmy 7 marszy w całym kraju, w rekordowym 2019 roku było ich już 30. Ale nadal zdarzają się sytuacje, w których władze samorządowe starają się zakazywać marszy, chociaż zakazy te są uchylane w sądach.

Janowski zauważa, że coraz więcej organizatorów i organizatorek marszów musi skupiać się na walce przed sądami o możliwość organizacji zgromadzeń. Dlatego jednym z celów zawiązanej Koalicji jest stworzenie zaplecza merytorycznego i prawnego dla osób, które w przyszłości chciałyby w swoim mieście zorganizować marsz równości. Na stronie internetowej miastamaszerujace.pl znajduje się więc poradnik dla uczestników marszów równości, w którym umieszczono praktyczne informacje o tym, jak m.in. zadbać o własne bezpieczeństwo w trakcie marszu. Umieszczane będą również aktualne informacje nt. wszystkich organizowanych w Polsce marszów.

– Nie wiemy co przyniesie przyszłość, jak będzie wyglądała nasza sytuacja za 2 lata, ale mamy potrzebę skonsolidowania naszych działań i pokazania, że mimo to, iż jesteśmy bardzo różni to chcemy działać razem – mówi Kacper Kubiak z Instytutu Równości, organizującego Marsz Równości w Zielonej Górze.

Na stronie Koalicji Miast Maszerujących prezentowane są także wizytówki grup organizujących marsze i Paradę Równości.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »